circle

Kötü bir gece uykunuz olsun ya da öğleden sonra bir takviye ihtiyacınız olsun, daha enerjik hissetmek. Her ne kadar uzmanlar, sağlıklı bir yetişkinin her gün tüketmesi gereken maksimum kafein miktarının 400 mg olduğu – yaklaşık dört fincan kahve olduğunu kabul etseler de Danışman diyetisyen ve Şehir Diyetisyenlerinin kurucusu Sophie Medlin "Herkesin hoşgörü düzeyleri farklı." Ve bu, dışarıdaki en tehlikeli kafein kaynaklarının farkında olmanızı zorunlu kılar.

Kafein alımınız, sabah düz beyazınız dışında kaynaklar tarafından çarpılıyor olabilir. Erkek sağlığı uzmanı Jeff Foster GP, "Çok fazla kahve içen insanlar da başka kafein formlarına sahip olma eğilimindedir." "Birlikte eklendi, gerçek sorunlara neden olmak yeterli olabilir." Kafeinin yan etkileri sadece titremelerden daha fazladır: Çok fazla kalp hızı, uykusuzluk, anksiyete, gevşek bağırsak hareketleri ve yüksek tansiyon gibi belirtilere yol açabilir.

Burada, önerilen günlük ödeneği (RDA) tehlikeli bir şekilde sınırın üzerine itebilecek 10 kafein kaynağı ortaya çıkmıştır.

Egzersiz Öncesi "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Egzersiz motivasyonunu bulmak zor olabilir – ve spor salonuna gitmeden veya koşuya çıkmadan önce, bir enerji patlaması için takviyeleri tercih edebilirsiniz. Foster, “Egzersiz öncesi bir şeylere sahip olmanın teknik olarak yanlış bir yanı yok” diyor. Bununla birlikte, birçok marka, egzersiz öncesi takviyelerinde birincil enerji verici olarak kafeini kullanır ve bazı tozların (ProSupps'ın Bay Hyde Nitro X gibi) tek bir kaşıkta 420 mg'a kadar olması gerekir.

Ayrıca, bunları düzenli olarak alırsanız, yanlışlıkla dozunuzu daha da yukarı itebilirsiniz. "Vücudunuz hızla adapte oluyor – yani her antrenmandan önce onu güçlendirmeye devam etmeniz gerekiyor," diye ekliyor Foster.

Kafein tozu "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 801 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Bu tür bir takviye, 2018'de ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) satışları kısıtlamak için harekete geçtiğini açıkladı – ve bazı ürünleri tamamen piyasadan kaldırın. Titremenize kafein tozu eklemek hazır kahve yapmak kadar zararsız görünebilir, ancak bu durumdan çok uzaktır. FDA'nın belirttiği gibi, "Tek bir toz toz kafein ürününden bir çay kaşığı yaklaşık 3.200 mg kafein içerebilir … yaklaşık 20 ila 28 fincan kahveye eşdeğer, potansiyel olarak toksik bir doz."

Kafein hapı "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 812 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Güçlü bir kahvenin tadının hayranı değilseniz, kafein hapları bir pick-me-up için harika bir çözüm gibi görünebilir— bir Starbucks demlemesinden daha ucuz olduğu söylenebilir. Ancak, yaklaşık 200 mg kafein içeren çoğu hapla, özellikle etkileri kısa vadede olduğu için kendinizi tehlikeli bir bölgede hızlı bir şekilde bulabilirsiniz, bu yüzden yakında başka bir tane atma ihtiyacını hissedeceksiniz.

"Kafein zihinsel olarak daha iyi performans göstermemize veya egzersizde daha iyi olmamıza yardımcı olmak için alınır" diye açıklıyor Medlin. "Ancak tablet formunda büyük dozlar almak çok kolaydır – çalışmaların gösterdiği bir şey aslında zihinsel performansımızı ve fiziksel [performance] 'ü de etkiler."

 beyaz adamın ellerinin bir enerji atışı yanında kapatılması "width =" 1200 "height =" 801 "data-recalc-dims =" 1

iStock

Bu küçük cep savaşçıları dünyayı ele geçirmeye hazır olduğunuzu hissetmenize yardımcı olabilir, ancak ortalama atış 150-200 mg kafein sunuyor . Medlin, "Bir fincan espressoda bulacağınızdan çok daha fazla kafein içeriyorlarsa [about 70 mg]o zaman tek seferde olması çok şey var," diyor Medlin. "Çekimlerle hemen devreye giriyor; kahve ile olabildiğince hızlanmanıza gerek yok."

Küçük boyutları sayesinde, dikkatsizce birkaçını geri almak kolaydır. Medlin, "Çok tatmin edici değiller ve onları tüketmek için çok hızlı bir şey oldukları için onları gerçekten fark etmiyorsunuz," diye ekliyor.

 Kahve tutan kadın "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Çift atış espresso yeterli olmadığında, demlerinde yüksek dozda kafein bulunan bir kahve markasına yönelebilirsiniz. Siyah Uykusuzluk, kendisini 1,105 mg büyük bir kafein içeren 12 onsluk bir porsiyon ile "dünyanın en güçlü kahvesi" olarak pazarlamaktadır; aynı zamanda dünyanın en güçlü kahvesi olduğunu iddia eden benzer boyutta bir Ölüm Dilekleri porsiyonu 750 mg kafein sunmaktadır.

"Akut ve muazzam miktarda kafeinle, kalbinizdeki zarar veren ve aritmi riski taşıyan sürücü" diyor Foster.

Bir bardak su ile bir hap alan adam "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Orijinal çeşitler, onları son derece etkili kılan "gerçek" uyarıcılar içeriyordu ve bu da onların yasaklanmasına neden oldu. Günümüzde, “onları çok zayıf uyarıcılarla değiştiriyorlar ve kilo vermeyi denemek ve ekstra bir element olarak kafeine sokuyorlar” diyor Foster, çünkü bu kısa vadede metabolizmanızı arttırıyor.

Sonuç olarak, diyet hapı kullananlar genellikle kahvaltı yemeden önce ne kadar kafein aldıklarının farkında değildirler: örneğin, günde iki kez alınacak 225 mg kafein içeren bir hidroksipeks! Xenadrine veya Dexatrim dozları günde iki kez tüketilmek üzere 200 mg içerir.

 Krema ile soğuk demlenmiş kahve "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 786 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Bir günün kavurucu olduğu zaman sıcak bir içeceğe meraklı değilseniz, soğuk bir demlemek için cazip olabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tür kahve çok daha konsantre olur ve ortalama olarak ısıtılmış muadillerinden yaklaşık yüzde 20 daha fazla kafein içerir.

Bununla birlikte, bazı markalar bunu tamamen başka bir seviyeye taşıyor ve bunlardan birini yudumlarken, bir seferde günlük kafein ödeneğinizi neredeyse iki katına çıkardınız. Bir şişe Bizzy Cold Brew, botlarınızı 750 mg kafein, 300 mg'da Death Wish Cold Brew kutularıyla doldurur ve bir porsiyon Stumptown Cold Brew 279 mg içerir – bu yüzden kapağı açmadan önce etiketi kontrol edin.

Enerji içecekleri "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 646 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Bir enerji içeceğindeki ortalama kafein seviyesi 85 mg'dan 200 mg'a kadar değişmektedir – ancak daha az kafeinli olanların birkaçını bile geri çevirmektedir hızla ekleyebilirsiniz. Foster sadece “Bağımlılık yapan kafein değil, şeker de” diyor.

"Bir kahveniz olabilir ve bunun birkaç saatliğine yeterli olduğunu bilirsiniz. Ama bir enerji içeceğinizi ve bir tane daha içebileceğinizi düşünebilirsiniz" diye devam ediyor. "Şeker de bağımlılık yaptığı için daha fazla içeceksin ve buna karşılık günlük kafein alımının olması gerekenden çok daha yüksek olduğunu bul."

Eldeki Vape ve kartuş "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Bazıları sigarasız bir nikotin dozu almak için vaping alırken, bir fincan buharda pişirme yaparken bir kafein vuruşu için vape almak da mümkündür. kahve bir seçenek değil. Her pufun yaklaşık 2 mg kafein içerdiği düşünüldüğünde, bunu çok zararlı göremeyebilirsiniz.

Bununla birlikte, bu raporu bitirmeye ya da bir film izlemek için oturmaya odaklanırken uzun süreler boyunca rahatça vape yapmak inanılmaz derecede kolaydır – ve bu küçük isabetler yakında çok daha önemli bir dozda birikecektir.

 Espresso makinesi küçük fincanlara kahve çekiyor "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Küçük ama güçlüler: Ortalama bir çift atış 150 mg'dan fazla kafein içerir. Ancak, Medlin, bunları içerken, beklediğinizden daha fazla kafein tüketebileceğinizi kaydediyor. “Espresso içerisindeki kafein miktarı, büyük ölçüde nasıl demlendiğine ve üretildiğine bağlıdır” diye açıklıyor. "Her kahve dükkanı farklı şeyler yapar, bu yüzden her birindeki kafein miktarı değişecektir."

Medlin, espresso içmenin de genellikle bir zorlamaya dönüşebileceğini bilmenin önemli olduğunu ekliyor. "Enerji seviyelerinizi korumak için bunlara güveniyorsanız, kafein ile genel ilişkinizi yeniden değerlendirmek muhtemelen iyi bir fikirdir."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here