circle

Dönem dramaları kaçış için bir otoyol. Türün hayranları için, gerçek dünyayı bir süreliğine kapatmak ve başka bir dönemde kaybolmaktan daha tatmin edici bir şey yoktur. Neyse ki, tonlarca bağımlılık dönemi drama akışı var ve dünyanın her yerinden geliyorlar. Bir sonraki TV maratonunuzu planlamanıza yardımcı olması için 15 favorimizi (kusursuz detaylı kostümlere, çekici karakterlere ve tarih meraklılarına) sahip olanları seçtik. 2020 olduğunu unutun ve geçmişe yolculuk yapmak için bu şovlardan birine basın.

Peaky Blinders "width =" 1200 "height =" 799 "data-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / Netflix aracılığıyla görüntü

Başlık icat edilmiş olabilir, ancak Peaky Blinders 19. yüzyıl İngiliz suçlularının gerçek bir çetesiydi. I. Dünya Savaşı'ndan sonra, bu drama dizisi, unutulmaz performanslarıyla (kurşun Cillian Murphy dahil), acımasız gerçekçilik ve sonsuz serinliği ile adanmış bir kitleye hitap etti. Beş mevsimde ve sayımlarda, Peaky Blinders yavaşlama belirtisi göstermiyor. Gelecek Sezon 6 Netflix'e ulaşmadan önce takip edin.

Tudors "width =" 1200 "height =" 799 "data-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / Sony Pictures Television üzerinden görüntü

Bu Showtime serisi 2007'den 2010'a kadar koştu ve Jonathan Rhys Meyers genç, için yanan bir Henry VIII. Şov, saltanatını ve kraliçelerinin altısıyla olan ilişkilerini anlatıyor – Joss Stone Natalie Dormer ve Joely Richardson bu rezil sorority arasında. Ancak, tarihsel doğruluk için Tudors 'e bakmayın. Bu buharlı sabun temel olarak (ve çok iyi bir şekilde) 16. Yüzyıl Hayatımızın Günleri.

Poldark "genişlik =" 1500 "yükseklik =" 1000 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / ITV Studios Global Entertainment aracılığıyla görüntü

Bu beş mevsim dizisinde ansiksiyon Aidan Turner başlıklı Kaptan Ross Poldark rolünde Winston Graham'ın romanlarında. Ross, Amerikan Devrimi'nde savaştıktan sonra Cornwall mülküne geri döner ve yokluğunda yapılan hasarı geri almak zorundadır. Ayrıca, uzaktayken devam ettiği için eski aşkının kaybını da aşmalıdır. Ölümcül Poldark taraftarları yarı gülünç komplo bükülmeleri ve destansı romantik destanları için gösteriye bayılıyorlar. Eğer incelik sizin işiniz değilse, bu sizin için dönem dramasıdır.

Bayan Fisher "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 669 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / PBS aracılığıyla görüntü

Bu şık Avustralya gizemli dizisi hemen hemen her şeye sahiptir: özel dedektif Phryne Fisher ( Essie Davis ), Amerikalı mevkidaşı Jack ( Nathan Page ), 1920'lerin müzik ve cesur modaları ve elbette bol miktarda cinayet arasında bol miktarda cinsel gerilim. Kerry Greenwood'un kitaplarına dayanarak, Miss Fisher'ın üç mevsimi ve yaklaşan özellik adaptasyonunu, Miss Fisher ve Gözyaşları Crypt'ini (19459012] içerir. Tıknaz sineklik elbiseler ve esprili şaka bir girdap tarafından uçacak.

Küçük Davulcu Kız "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / BBC aracılığıyla görüntü

Ünlü Korece yönetmen tarafından yönetildi Park Chan-wook ( [ The Handmaiden ), John le Carré'nin romanının bu uyarlaması, gelecekteki Akademi Ödülü adayı Florence Pugh 'u, bir İngiliz aktris olarak gizlemek ve terörist bir komployu örtbas etmek için kullanıyor. Michael Shannon ve Alexander Skarsgård ayrıca casusluk hikayesi için enayi olan herkes için mutlaka görülmesi gereken, sıkıca çizilen altı bölümlü mini dizilerde de rol aldı.

Taç "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 799 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / Netflix aracılığıyla görüntü

Henüz izlemeseniz bile, büyük olasılıkla kendi orijinali olan orijinal dizilerinden biri olan Netflix şovunu biliyorsunuzdur. Kraliçe II.Elizabeth'in ve ailesinin hayatını takip ediyor, çekirdek oyuncuları yıllar geçtikçe ünlü bir şekilde değişiyor. Şimdiye kadar, Claire Foy ve Olivia Colman dönem dramasında taç giydi, Matt Smith ve Prens Philip'i oynadı . Imelda Staunton beşinci ve son sezonda oyuncu tarafından devralındığı duyuruldu. Ne yazık ki, Prens Harry ve Meghan Markle görevlerinden uzaklaşan kraliyet fışkırmasının dramatizasyonunu umanlar için, Taç bu yakın tarih. Ancak onlarca yıl içinde yeniden şekillenecek çok sayıda dram var .

Harlots "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 799 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

gösterir

IMDB / Hulu aracılığıyla görüntü

ABD'de Hulu'da akış, Harlots hizmetin gizli mücevherlerinden biridir. Moira Buffini ve tarafından oluşturulan Alison Newman (ve sahne arkasında çalışan birçok kadının yer aldığı), bu seri, 18. yüzyılda bir kadın genelev sahibinin hikayesine belirgin bir kadın bakış açısıyla yaklaşıyor ve bakışları. Görkemli dönem detayını, seks işçiliğinin hassas, karakter güdümlü bir keşfi ve özellikle bunu bulmak için çok az yolun olduğu bir dönemde kadınlara finansal bağımsızlık verme yeteneği ile birleştirir.

Üst katta, Alt katta "width =" 1200 "height =" 900 "data-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / PBS aracılığıyla görüntü

Downton Manastırı Daha önce, Altta vardı. 20. yüzyılın başlarında geçen İngiliz dizileri benzer şekilde hem unvanın atıfta bulunduğu konağın varlıklı sahipleri hem de onlara hizmet eden personel ile ilgilidir. Orijinal şov 1971'den 1975'e kadar sürdü ve 2010'da yeniden canlandırıldı. Yeni mevsimler, ilk yinelemenin eylemi bittikten birkaç yıl sonra aynı karakterlerden (ve yeni bir aristokrat aile) bir şeyler toplar. II. Dünya Savaşı'nın başlangıcı.

Muhteşem Bayan Maisel "width =" 1200 "height =" 801 "data-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / Amazon Prime Video aracılığıyla görüntü

Üç mevsim akışı ve dördüncü geleceği ile Muhteşem Bayan Maisel çoktan rafa çıktı Emmy Ödülleri'nin bir rafı. Gilmore Girls tarafından yazılmıştır Amy Sherman-Palladino 20. yüzyılın ortalarında bir dizi Rachel Brosnahan stand up komedyeni. Yeteneği onu şehirden şehre ve sahneden sahneye götürür ve her lokasyondaki dönem detayları ağız suyunu yapmak için yeterlidir – kostümlerden bahsetmiyorum. Maisel aynı zamanda çok komik bir şekilde kek üzerine krema gibi geliyor.

Coisa Mais Linda "width =" 1200 "height =" 807 "data-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / Netflix aracılığıyla görüntü

Bu Portekiz dizisinin başlığı En Güzel Şey ve şov, Bayan Maisel yeni bekar bir kadının kurtuluşu ile ilgilenmektedir. Malu'nun ( Maria Casadevall ) kocasının bir restoran açmasına yardım etmek için Rio'ya gelmesinden kısa bir süre sonra, parayı alıp onu terk etti. Aşağı ama değil, Malu şehrin nabzında yeni bir aşk bulur – bossa nova'nın sesi – ve bir kulüp açar. Neyse ki, ani tutkusu müzisyen Chico'ya yeni bir aşk ilgisiyle geliyor ( Leandro Lima ). Bu 1950'lerin setinden şimdiye kadar sadece yedi bölüm var, ancak üzülmeyin: Netflix, 2. Sezon için Coisa Mais Linda'yı yeniledi.

Outlander "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / Starz aracılığıyla görüntü

Diana Gabaldon 'un ' in zaman yolculuğu yapan bir İngiliz hemşiresi düştüğü romanları İskoç Highlander'a aşık olan herkes, Starz TV uyarlamasına göz yummadan önce özel bir hayran kitlesine sahipti. Bundan sonra, bir fenomen haline geldi, Caitriona Balfe ve Sam Heughan 'u yıldızlara ve düşünen kişilerin seks sembollerine dönüştürdü. Döneme uygun şiddetin açık tasvirleriyle ve onun kalıcı, samimi aşk sahneleriyle tanınan Outlander aynı zamanda gerçek tarihsel figürleri içeren dünya-paça, zaman alan bir maceradır.

Kablo Kızları "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 674 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / Netflix aracılığıyla görüntü

1920'lerde Madrid'de kurulan bu İspanyolca serisi, bir kablo şirketinde bağımsızlık bulan dört genç kadın üzerinde yoğunlaşıyor. Arkadaşlar, ülkeyi bağlı tutarken aile draması, romantik dolaşıklıklar ve işyeri politikalarında geziniyorlar. Cable Girls Netflix'in en bağımlılık yapan uluslararası seçimlerinden biri olduğunu kanıtladı. Beşinci ve son sezonun ikinci yarısı Şubat 2020'de düştü.

İspanyol prensesi "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / Starz aracılığıyla görüntü

İspanyol Prensesi Starz tarihi drama franchise'ındaki Philippa Gregory ] 'in Beyaz Kraliçe ile başlayan ve Beyaz Prenses ile devam eden kitapları . Bu seri Charlotte Hope'in ergenli Ermenistan'ın Galler Prensi ile ilgili olduğu izlenimi altında ülkeye gelen gelecekteki İngiltere Kraliçesi Aragon Catherine'in etrafında dönmektedir. Aniden öldükten sonra beklentileri değişir ve mektuplarını yazan gerçekten : gururlu ve saygısız Prens Harry ( Ruairi O'Connor ) daha sonra Henry VIII olur.

Zımpara "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 750 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / PBS aracılığıyla görüntü

Andrew Davies sevgili 1995 Gurur ve Önyargı mini dizilerin yaratıcısı ( Colin Firth ile ), Jane Austen'in eksik romanını Sanditon ile son girişimini üstlendi. Devam etmek için çok az kaynak materyale sahip olan Sanditon seyahat eden genç, evli olmayan bir kadının tipik bir Austen planına her zamanki seks ve dedikodu miktarından fazlasını ekliyor – veya belki daha doğrusu alt metin yapıyor bir sahil beldesine sahiplerinin konuğu olarak. Orada, Batı Hint Adaları'ndan (Austen'in yazdığı tek ana karakter) bir mirasçı, iki meraklı ve kuşkuyla yakın yarım kardeş ve diğer ilgi çekici karakterlerin arasında koruyucusunun görünüşte kayıtsız ama inkar edilemez yakışıklı kardeşi ile karşılaşır.

Ebe çağırın "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 799 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

IMDB / All3Media aracılığıyla görüntü

İlk olarak 1950'lerde hamile annelerle çalışan gerçek bir hemşire olan Jennifer Worth 'un anılarına dayanarak, BBC dönemi draması Ebe Çağrısı dokuz mevsim gelişiyor. Seyirciler, çocuklarını doğuran kadınların gözüyle Londra'nın fakir Doğu Sonu'nu rahatsız eden sosyal ve politik sorunları görüyorlar. Kayıplar devam etse de, hayranlar hala daha fazlasını istiyorlar Nihayet yaşamı onaylayan tonu nedeniyle Ebe'yi arayın. 10. ve 11. sezonlar başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here