daire

Düşünmek garip, ama her kelimenin arkasında, belirli bir harf dizisinin nasıl olacağına dair bir karar verildi belirli bir eylem, nesne veya duyguya atıfta bulunun. Ve İngilizce dilinde zaten bir milyona yakın kelime olsa da, her zaman daha fazlası ekleniyor. Bazıları sözlüğe eklenirken, diğerleri günlük dilin evrensel olarak kabul edilen bitleri olarak var olurlar. 19. yüzyılda sözlükbilimcilerin nihayetinde "blog", "sesli posta" ve "WiFi" gibi kelimelere ihtiyacımız olacağını nasıl bilebilirdik? Burada, sadece son 40 yılda var olan bazı yaygın kelimeleri topladık.

 Güzel Bir Fotoğrafı Fotoğraf Çeken Küçük Kız {40 Yıl Önce Varolmayan Kelimeler} "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

2008 yılında Kentsel Sözlük girişinden kaynaklanan ve 2017'de Merriam-Webster'a eklenen "photobomb", birisinin kasıtlı olarak eklendiği anı tanımlamak için kullanılır çekildikleri anda bir fotoğrafın içine girerler. Genellikle şaka olarak şaka olarak yapılır ve her zaman vuruşu mahveder.

 Çevrimiçi trolling {yeni kelimeler} "width =" 1024 "height =" 542 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

İngilizce'de bir süredir "troll" kelimesi bulunmasına rağmen, Oxford'a göre 1992 yılına kadar internet argo olarak kullanılmadı İngilizce sözlük. Çevrimiçi kullanıldığında, bu argo terim, tartışmayı karıştırma amacıyla kasıtlı olarak saldırgan yorumlar yapan birine atıfta bulunur.

 düşünme yüzü emojisi {new words} "width =" 1024 "height =" 1024 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

"emoji" sözcüğü artık Amerika'da her yerde bulunabilir, ancak etimolojisi aslında Japoncadır. Terim 90'larda, Japon sanatçı Shigetaka Kurita dünyanın ilk emoji setini piyasaya sürdüğü yaklaşık 90'larda üretildi. İsim Japonca "e", "resim" anlamına gelen "moji" ve "harf" veya "karakter" anlamına gelmektedir.

Boop köpek "genişliği =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Kelime, sevilen evcil hayvanların fotoğraflarında çokça ortaya çıkıyor, çünkü herkes bir şeyin burnuna kısaca dokunduğunda ses çıkarıyor sevimli. 2009'da subreddit / r / boop oluşturulana kadar yaygın olarak biliniyordu, ancak bunun en eski örneği 1992 Simpsons Bart'ın bebek Lisa'nın burnuna bir damga yerleştirdiği bir bölüm gibi görünüyor. onu postayla göndermeden önce: Boop!

Booyah Capitol Theatre Free Wall "width =" 1200 "height =" 900 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Jason Taellious, Flickr aracılığıyla

"booyah" kelimesinin bilinen ilk kullanımı —veya daha az yaygın olarak, “booya” veya “boo-yah” – 1990. Ve o zamanlar, ESPN sporcunun Stuart Scott daha önce bilinmeyen ünlemi popülerleştirerek, tanık olduğu her temas, ev koşusu veya üç işaretçi üzerindeki sevincini ifade etmek için kullandı.

 Yemek "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-resalc-dims =" 1

Shutterstock

Günümüzde "foodie" terimi tüm sosyal medyada yer alıyor. Sadece Instagram'da, #foodie hashtag'i ile ilişkili 140 milyondan fazla yayın var. Fakat bu kelime nereden geliyor? Etimologa Barry Popkik'e göre, sözcük ilk olarak New York dergisinde 1980'de ortaya çıktı ve oradan kültürel sözlüğün bir parçası olana kadar yiyecek yazarları arasında çekişmeye başladı. .

Shamwow Infomercial {Yeni Kelimeler} "width =" 1024 "height =" 768 "data-recalc-dims =" 1 ” />

YouTube aracılığıyla görüntü

"Bilgi" ve "ticari" bir portmanteau kelimesi, İngilizce'ye "bilgi" ve "ticari" bir portmantea kadar erken çıkmadı 1980'ler. O zaman FCC, uzun reklamların yayınlanmasını imkansız hale getiren bazı kısıtlayıcı düzenlemeleri ortadan kaldırdı.

 Bir Bilgisayarda Kadın Bloglama {Yeni Kelimeler} "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

"weblog" kelimesinin kısaltması, "blog" kelimesi 1990'ların sonlarında şu şekilde kullanıldığı şekilde kullanılmaya başlandı: Web sitesi yazma topluluğu. "Weblog" kelimesinin oluşturulması en yaygın olarak "weblogger" a atfedilir Jorn Barger ve "blog" teriminin kısaltılması programcıya Peter Merholz atfedilir. ]

 Sesli Mesaj Bırakmak için Telefon Kullanan Kişi {Yeni Kelimeler} "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Başlangıçta "sesli mesaj" kelimesi 1981 yılında Televoice International tarafından özellikle makinelerini tanımlamak için kullanılmıştır, ancak bugün tüm otomatik seslere atıfta bulunmak için kullanılmıştır. mesajlaşma sistemleri.

10MAY97: 1997 Cannes Film Festivalinde SPICE GIRLS. "Width =" 1024 "height =" 710 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Popüler inanışın aksine, "wannabe" kelimesi aslında Spice Girls tarafından tanımlanmadı. Daha ziyade, Online Etimoloji Sözlüğü, "olmak istemek" ifadesi için sörfçü argo'nun ilk kez 1981'de kullanıldığını ve birkaç yıl sonra Madonna taraftarlarının kendilerini "Madonnabes" olarak adlandırmaya başladığında

 E-posta Gelen Kutusu {Yeni Kelimeler} "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

[Spam]yazılım geliştiricisi Richard Depew yanlışlıkla aynı mesajı yaklaşık 200 kez gönderdiğinde internet kültürünün ayrılmaz bir parçası oldu. , aslında sohbet panosuna "spam gönderme". Önemsiz e-postayı açıklamanın yolu 1998 yılında Oxford İngilizce Sözlüğü'ne eklendi.

 Facebook arkadaşlık isteği "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Facebook 2000'li yılların başlarında interneti fırtınaya aldığında, şimdi Amerika'da yerel dillerin bir parçası olan yepyeni bir kelime kümesi getirdi – "arkadaş" veya bir sosyal paylaşım sitesindeki bağlantı listesinden birini kaldırma işlemi dahil.

Başkan Obama, yarış "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 682 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Barack Obama'nın başkanlığında, ABD'de doğup doğmadığı konusundaki tartışma konu oldu sayısız manşet – aslında, "doğum" terimi ona inanan insanlara verildi. O dönemde, anketler Amerikalıların yaklaşık dörtte birinin ülkede doğduğundan şüphelendiğini belirtti. Nisan 2011'de "uzun biçimli" (sertifikalı) doğum belgesini çıkardıktan sonra, o yılın Mayıs ayındaki bir Gallup anketi, Amerikalıların sadece yüzde 13'ünün doğum yerinden şüphe ettiğini buldu.

 Bir WiFi Sinyali olan Telefon {Yeni Kelimeler} "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Kısaltma bazen yanlış olarak "kablosuz bağlılık" ın kısalması olarak yorumlanır, ancak Oxford Sözlüklerine göre "kablosuz + görünüşte keyfi ikinci" anlamına gelir öğesi. "

Emo Singer {Yeni Kelimeler} "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 683 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

"Duygusal" kelimesinin kısaltması 1980'lerden kalma bu kelime, öncelikle müzik sahnesinde introspektif veya kişisel şarkı sözleriyle karakterize edilen punk müziğin bir alt kümesini tanımlamak için kullanılır . Diğer durumlarda, "emo" aynı zamanda bu tür müzikleri dinleyen, genellikle alternatif kıyafetler ve saç stilleri ile tanımlanan insanları tanımlamak için bir sıfat olarak da kullanılır.

 Netflix, kötü patronlar, Günlük Enerji Katilleri "width =" 1024 "height =" 553 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Şimdiye kadar, herkes "bükülebilir" ne anlama geldiğini biliyor. (Bunu yapmazsanız, Netflix hesabınız ASAP ile daha iyi tanışmalısınız.) Şaşırtıcı bir şekilde, 2018'e kadar kelime Merriam-Webster'a eklenmedi. Bu, "içinde izlenebilen birden fazla bölüm veya parçaya sahip olmak anlamına gelir. hızlı art arda. "

 Bir puro ve içki ile çekici bir kadın "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Evet, "puma" yüzyıllardır gerçek bir kelimeydi. Sonuçta, pumalar – orman kedisinde olduğu gibi – uzun zamandır etrafta. Ancak sadece son yıllarda genç erkeklerle çıkmayı seven yaşlı bir kadını tanımlamak için kullanılmıştır. Yıldız'a göre, "puma" ilk kez 1999 yılında, artık kullanılmayan Kanadalı arkadaşlık web sitesinde cougarsdate.com olarak ortaya çıktı.

 Mutsuz Çift vergi yapıyor {Yeni Kelimeler} "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Dünyanın yollarını bulmakta zorluk çeken bir gençseniz – vergilerinizi nasıl dosyalayacağınız, kredi kartı faturanızı nasıl ödeyeceğiniz, 401 (K) cihazınızla ne yapacağınızı bilme — daha sonra “reklamcılık” konusunda sorun yaşıyorsunuz. Y kuşağında popüler olan bu kelime, 2016 yılında Oxford Sözlükleri tarafından yılın sözcüğü için aday gösterildi.

[genişlik = "1024" yükseklik = "683" imza imzası [-45452] veri-recalc-dims = "1 ” />

Shutterstock

Eminem taraftarları bu kelimenin nereden geldiğini zaten biliyorlar. Ancak Detroit rapçisinin müziklerine aşina değilseniz, işte küçük bir tarih: 2000 yılında Eminem, aşırı hevesli bir hayran hakkında "Stan" adlı bir şarkı yayınladı ve o zamandan beri şarkının adı referans olarak kullanıldı belli bir ünlüyle takıntılı fanatiklere. İnsanların bu kelimeyi bir fiil olarak kullandığını ("Ben o ünlü olarak") ya da bir isim olarak ("kocaman bir Taylor Swift stan") kullandığını görebilirsiniz. Her iki durumda da, anlam aslında aynıdır.

Deniz suyunda duran kot şort giyen adamlar, bacaklar closeup "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Yaygın olarak tüm zamanların en çirkin icatlarından biri olarak kabul edilen "jorts" (80'lerin popüler simgeleri) çoğunlukla giyilen kot şortlardır " NASCAR afficianados [ sic ] ve 40 yaş üstü erkekler, "Urban Dictionary'e göre.

Balık yemeği "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Merriam-Webster'e göre, "pesce" ve "vejetaryen" portmanteau, 1991'de balık yiyen vejetaryenler için de yaratıldı, teknik olarak vejeteryan değillerdir.

 Bir Selfie Atan Çift {Yeni Kelimeler} "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Alamy

Hayır, Paris Hilton "selfie" kelimesini kullanmadı. Guardian 'e göre, yüzünü tanımlamaya çalışan kimliği belirsiz sarhoş bir Avustralyalı adam, 2002 yılında bu terimi kullanan ilk kişi idi. 2013 yılında, Oxford Dictionaries'nin uluslararası sözcüğü olarak adlandırıldı.

Podcast mikrofonu "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 801 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

1980'lerde "sesli blog" olarak bilinen şeyden kaynaklanan "podcast" terimi, çevrimiçi olarak sunulan epizodik bir dizi dijital ses dosyasını açıklamaktadır. Genel olarak, içerik doğada kurgu değildir ve içerik olarak analitiktir. Kelimenin güncellenmiş versiyonu ilk olarak 2004 yılında Ben Hammersley tarafından The Guardian 'da popüler hale getirildi.

 "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 682 "yeni kelimeleri kaçırmayı düşünen kız data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

2000 yılında "kaçma korkusu" anlamına gelen bir kısaltma "FOMO" ilk kez pazarlama stratejisti tarafından kullanıldı Dan Herman Boston dergisine göre.

 sihirli bir değnek "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 576 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock [1945900001] Evet, "muggle", J tarafından icat edilen bir terim. K. Rowling büyülü yeteneklere sahip olmayan bir kişiyi tanımlamak için gerçek bir kelimedir. İlk olarak 1997'de, Harry Potter ve Felsefe Taşı 'da ortaya çıktı ve BBC'ye göre Oxford İngilizce Sözlüğü'nün resmi olarak kabul edilmesi sadece beş yıl sürdü.

 Telefonda kızgın siyah işadamı, müşteri hizmetlerine söylenmeyen şeyler "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Tamam, yani teknik olarak iki kelime, ama her zaman birlikte kullanılıyorlar. 1980'lerin başlarından itibaren ve 1990'lara kadar devam eden, Birleşik Devletler Posta Servisi işçilerinin iş arkadaşları, yoldaşlar ve hatta masum vatandaşları vurmasıyla ilgili bir dizi olay oldu. Korkunç trajediler dizisi nedeniyle, insanlar kontrol edilemeyen öfkeli ve hatta şiddet içeren insanları tanımlamak için "postaya gitme" ifadesini kullanmaya başladılar – ve bu çekimler neyse ki durmuş olsa da, ifade bugün hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

 yeni kelimeler "width =" 1024 "height =" 754 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

[York45] "flexitarians", 'deki 2004 tarihli bir makaleye göre, aşırıya kaçmadan et gibi diğer protein kaynaklarını içerir.

 bir partiden zevk alan gençler "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock Shutterstock

İlk kez 1990'larda hip hop müzik sahnesi tarafından Güney'de hip hop müzik sahnesiyle buluşan "crunk", "tekrarlayan tezahüratlar ve hızlı dans ritimleriyle karakterize edilen bir türdür. " Onlarca yıl sonra, çift anlam kazandı: aynı anda çılgın ve sarhoş olmak.

 şık erkek yeni kelimeler "width =" 1024 "height =" 680 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

"burjuva," sözcüğü "bougie" kelimesi, servete, mülkiyete ve saygınlığa yönelik bir kayda göre modern " -Webster, 2018'de sözlüğe eklediklerinde.

 yaşlı işçi ve genç yardımcısı yeni kelimeler "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

1990'lardan bu yana, "sahne", "saygı" ile neredeyse aynı anlama geliyordu – sadece çoğul isim olarak kullanılıyor. Biri sadece sahne değil. Onları kazanmak gerekir. Ve hayır, sadece tek bir pervane alamaz. Bu bir şey değil – en azından bu terimin kullanımında.

 kulüpteki parti arkadaş grubu "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

"sarhoş" için argo terim olarak "aydınlatılmış" kelimesini kullanırken, 100 yılı aşkın bir süredir, 2004'ten başlayarak, eğlenceli veya heyecan verici bir şeyi tanımlamak için yeni bir anlam kazanmıştır.

bir süveteri upcycling kadın "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 684 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Yenilerini oluşturmak için atılan öğelerin yeniden kullanılması veya "upcycling", son birkaç on yıl içinde inanılmaz derecede popüler hale geldi. Bu Marie Kondo onaylı geri dönüşüm biçimi ilk olarak William McDonough ve Michael Braungart tarafından 2002 kitaplarında Cradle to Cradle: The Way We Make yapılacaklar .

 televizyon izleyen bir çift "width =" 1019 "height =" 679 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Eğer bir televizyon hayranıysanız, muhtemelen en az bir "gösteri" ya da televizyon dizisi, film ya da oyundaki oyuncu.

 doğum günü partisi selfie fotoğrafı "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

İStock iStock

İçine eklediğiniz "a" sayısının daha da vurgulandığı gibi, "yaas" sözcüğü güçlü bir heyecan veya onay ifadesi olarak kullanılır. "Yas" küçük bir onay. "Yaaas" yoğun bir onay. "Yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaas", dürüst olmak gerekirse, muhtemelen aşırıya kaçmış.

 yeni parti çifti "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

İlk olarak 2008'de Twitter'da kitlesel dikkat çekmek, "dönüşmek", son derece heyecanlı, vahşi ve um, sarhoş olmak anlamına geliyor. Tek bir kişiye, bir grup insana, hatta parti ya da bar gibi belirli bir ortama atıfta bulunabilir.

 şüpheli kişi yeni kelimeler "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Kök "şüpheli" kelimesinden türetilen "sus", genel olarak "gölgeli veya sorgulanabilir" bir şeyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. "Sana sadece gece yarısından sonra mesaj atıyor mu? Bu sus ."

 iki kendine güvenen erkek el sıkışırken yeni kelimeler "width =" 1024 "height =" 684 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

"Gerçek" ve "gerçek" kelimelerinin kombinasyonundan gelen "trill", "otantik" olarak kabul edilen birini tanımlamak için kullanılır veya "orijinal"

 yeni kelimeler "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

19. yüzyılda, “uyuşturucu”, kibarca koymak için bir isim olarak kullanıldı – kibarca koymak – alımına biraz yavaş . Böyle bir kullanım hızla öldü. Ancak 1981'de Merriam-Webster'a göre, bir sıfat olarak yeniden canlandırıldı, bu da olumlu bir şekilde mükemmel bir şey tarif etmekti.

 Bilgisayardaki virüs yeni kelimeler "width =" 1024 "height =" 632 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Bilgisayarlar icat edildiğinden beri kötü amaçlı yazılımlar hemen hemen etrafındaydı, ancak 1990'a kadar "kötü amaçlı yazılım" terimi çeşitli türleri tanımlamak için üretildi tehdit eden bilgisayar kodu.

 e-posta "width =" 1024 "height =" 768 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

"Gelen kutusu" sözcüğü, 1950'lerde fiziksel posta parçalarını barındırmak için kullanılan bir tepsi veya sepete referansla geldi, ancak İnternet yaşına kadar sanal posta barındıran e-klasörlere atıfta bulunmak için kullanıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here