Mardi Gras neredeyse New Orleans ile eş anlamlı olsa da, Big Easy'nin Amerika'da Lenten öncesi bayramını kutlayan ilk şehir bile olmadığı ortaya çıkıyor. Bu onur, New Orleans'ın kurulmasından 15 yıl önce 1703'te ilk Mardi Gras'a ev sahipliği yapan Mobile, Alabama'ya gidiyor. Mardi Gras hakkında hiç bilmediğiniz 17 şeyi öğrenin.

6 Ocak Kings Günü'nde başlayan ve Kül Çarşamba gününden önceki gün devam eden tatilin beklemesi uzun sürmedi. MardiGrasNewOrleans.com'a göre, 1730'larda günümüzün Mardi Gras toplarının öncüsü olan zarif toplum toplarıyla kutlandı.

Mardi Gras, sokaklarda at sırtında maskeli biniciler ve yolu taşıyan arabalarla kutlandı. İlk şamandıralar 1856'ya kadar uzanıyor – ve New Orleans, bir kez daha geleneğe teşekkür etmek için Mobile'a sahip. tableaux arabalar olarak bilinir) ve maskeli toplar. Bu yüzden Mardi Gras şamandıra sürücüleri maske takmalıdır.

Vali Henry Warmoth Mardi Gras Yasasını yasaya imzaladığı zaman, Ash Çarşamba'sından önceki Salı gününü resmi bir devlet tatili haline getirerek bugün kaldı.

Modern Mardi Gras

New Orleans'da sertifikalı bir rehber olan Randy Bibb, tipik olarak yaklaşık 1,5 milyon ziyaretçinin Karnaval için New Orleans'a geldiğini söylüyor. Şehir, gün be gün temizlediği tonajın kaç kişinin katıldığını tahmin edebiliyor. “Geçen yıl, 600 tondan fazla süpürüldü ve depolama için kullanıldı. Yeni Orleanyalılar sokaklardaki çukurları doldurmak için kullanılmaları gerektiği konusunda şaka yapıyorlar! ”

Öyleyse Mardi Gras neden New Orleans ile Mobile'dan daha fazla ilişkili? 1700'lerde New Orleans, Time 'in bildirdiği gibi “güçlü Katolik kökleri olan hareketli bir liman kenti” haline geldi veya şamandıraların temalı, ki Arthur Hardy'nin Mardi Gras Guide şehrin Zaman Karnavalı'nın popülerliğine atfedilir.

Ama soruyu sormak için New Orleans neden Mardi Gras'ı kutluyor, bir kedinin neden miyavladığını ya da bir köpeğin havladığını sormak gibi – şehrin DNA'sında. Ne de olsa bu, yaratıcılığın gezegendeki herhangi bir yer kadar güçlü olduğu ve insanların özgür ruhlu olduğu ve partiye gitmek için herhangi bir fırsat arayan bir yer. İyi haber şu ki, NOLA'daki Mardi Gras en iyi biliniyor olsa da, Amerika'da ve dünyada Fat Salı'nı kutlayabileceğiniz başka şehirler de var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here