Benjamin Franklin'e kredi verebileceğimiz başka bir şey.

Saatleri 8 Mart Pazar günü sabah saat 2'de, gün ışığından yararlanma saati olarak bilinen yıllık uyku kaybına uğrayan gelenekte öne çıkarma zamanı geldiğinde hepimize Benjamin Franklin'e teşekkür etmek (ya da suçlamak) gerekebilir. Gün ışığından yararlanma, 1895'e kadar Yeni Zelanda'dan George Hudson adında bir entomolog tarafından resmen önerilmese de, bu fikir ilk olarak Ben Franklin tarafından bir yüzyıl önce, Paris Dergisi'ne mizahi bir 1784 mektubunda tanıtıldı. Bifokalleri ve paratonerleri icat ettikten sonra, Ben Franklin yine modern yaşamda nasıl devrim yaptı. Muhteşem bir şekilde başarısız olan 13 komik buluşu kaçırmayın.

Franklin’in mektubu

Paris Dergisi Editörlerine Franklin bir gece erken, yine bir gece geç saatten sonra uyandığını yazdı ve “odama ışıkla dolu olduğunu görünce şaşırdım… kalktım ve baktım güneşin ufkun üzerinde yükseldiğini gördüğümde ışınlarını bolca odama döktüğü andan itibaren ne olabileceğini görmek için. ”

Sabah 6'da olduğunu fark ettikten sonra Franklin, güneşin bu kadar erken doğmasıyla “şaşkına döndü” ve editörlere gözlemini üç gün üst üste tekrarladığını garanti etti. Mektubun geri kalanı, insanlar güneşle uyandığında mum tasarrufunun değerini hesaplar.

İnsanları daha erken uyanmaya zorlayan doğal huysuzluğu öngören Franklin, “Tüm zorluk ilk iki veya üç gün içinde olacak, bundan sonra reform mevcut düzensizlik kadar doğal ve kolay olacak… Zorunluluk sabah dörtte bir adam yükselir ve akşamları sekizde isteyerek yatması muhtemeldir; ve sekiz saat uyuduktan sonra, ertesi sabah dörtte daha isteyerek yükselecek. ”

mavi arka plana sahip siyah şamdan tutucuda sarı mum "width =" 1024 "height =" 576 "data-original- /> deepblue4you / Getty Images ]

Franklin’in mirası

Franklin'in gözlemleri mizahla temellenmiş olsa da, Spring Forward: Yaz Saati Uygulamasının Yıllık Çılgınlığı adlı yazarı Tufts Üniversitesi profesörü Michael Downing'in ].

“Franklin'in şaka yaptığını söylemek kolay ve elbette Fransızları tembel olduğu için taklit ediyor” diyor Downing. “Ama büyük bir tasarruflu adamdı. Sürekli koruma sorunları, mumlar için kullanılan donyağı miktarı gibi şeyler hakkında yazdı. Yoluna çıkarıldıysa daha verimli yapılabilecek şeyleri fark edemedi. Bence sonuçta bu tamamen bir şaka değildi. ”

Modern gün ışığından yararlanma

George Hudson 1895'te yine nosyonu önerdikten sonra – bu sefer, cidden, daha fazla güneş ışığının yaz aylarında böcek avına çıkmasını umuyor (evet, gerçekten) – I.Dünya Savaşı sırasında yeniden canlandı, ülke enerji tasarrufu yapmaya istekliydi . 1918'de Kongre tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaya geçti… ve kirli Amerikalılar o zamandan beri şikayetçi oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here