daire

Amerika, büyülü yerlerle dolu ve çene bırakan doğal harikalar . Ama aynı zamanda ABD'deki her eyalet hakkında çok tuhaf ve inanılmaz derecede garip gerçekler var – ve bazıları çok vahşi, inanmak neredeyse imkansız.

Örneğin , 1890 gibi kısa bir süre içinde hangi devletin vahşi develeri olduğunu tahmin edebilir misiniz? Ya da hangisi adını aldı çünkü hevesli bir politikacı bir Kızılderili dilini bilmekle ilgili yalan söyledi? Peki, tokala, çünkü öğrenmek üzeresin. Bunlar her devlet hakkında inanılması en zor ve yine de tamamen doğrulanabilir gerçeklerdir.

Ayı "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Ayı güreşi, bir zamanlar Alabama barları ve fuar alanlarında popüler bir cazibe merkeziydi. Güçlü erkekler ve profesyonel güreşçiler para kazanmak ve güçlerini kanıtlamak için genellikle ayı, siyah veya kahverengi çeşitlerin canlı ayılarını tutturmaya çalışırken seyirciler heyecanla bakacaklardı. Ayılar sadece sokaklarda dolaşmakla kalmadılar, savaşçı olarak sahiplendiler ve eğitildiler. En ünlülerinden biri Jerry Lawler ve Rocky Johnson ( Dwayne "The Rock" Johnson 'in babası gibi profesyonelleri güreş eden Korkunç Ted idi. ]

Uygulama 1996'da resmen yasadışı hale getirildi, ancak yasalar 2015 yılında "eski" olduğu için yürürlükten kaldırıldı. Orijinal yasanın bir sponsoru şu şekilde ortaya koydu: "Bir ayı ile savaşmak isteyen kimseye aldırmıyorum eğer ormana çıkıp ayı ile kendi şartlarıyla savaşırlarsa. ”

dünya veya haritada alaska, inanması zor gerçekler "width =" 1024 "height =" 684 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Alaska'nın büyük bölümü Batı Yarımküre'de sıkıca otururken, Aleutian Adaları Doğu Yarımküreye kadar uzanır. Bu, devletin iki yarımkürede yer aldığı ve ABD, Semisopochnoi Adası'nın en doğu bölümünü ve ABD'nin Amatignak Adası'nın en batı bölümünü içerdiği anlamına gelir.

çölde develer "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 682 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Vahşi bir deveyi Gobi Çölü'nde bir yerde tespit etmek olağandışı olmazdı, ancak 19. yüzyılın sonlarında da bulabilirsiniz Arizona çevresinde dolaşıyor . Smithsonian'a göre, 1855'te ABD hükümeti 30.000 dolar harcadı ve askeri kullanım için 75 deve ithal etti (hayvanların uzak askeri karakollar arasındaki kaynakları kapatmada yararlı olacağını düşündüler). Plan beklendiği gibi çalışmadığında, sürünün bazı bölümleri tek tek açık artırmaya çıkarıldı. Ve biri Smithsonian Müzesi'nde sona ererken, diğer develer devleti 1890'da dolaşırken tespit edildi.

adam santur enstrümanı çalıyor, zor durum gerçekleri "width =" 799 "height =" 1200 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Bir santurun ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa kimse sizi suçlamaz. Yaylı enstrüman kanun ailesinin bir parçasıdır ve hoş bir ses çıkarırken, gitar veya kemanla aynı seviyede şöhret kazanmamıştır. Buna rağmen, Arkansas enstrümanlardan hâlâ payını alıyor. Aslında, Mountain View, Arkansas 'da l d . Bu etkileyici olsa da, keman resmi devlet aracı olarak kazandı.

Shutterstock

Kaliforniya'da yaşıyorsanız, depremler hayatın bir parçasıdır. Ancak, ne kadar sıklıkla ortaya çıktıklarını fark etmemiş olabilirsiniz – çünkü çoğu insan için tespit edilemez. Birleşik Devletler Jeoloji Araştırmalarına göre, Her yıl Güney Kaliforniya'da 10.000 deprem kaydedilmektedir. Neyse ki, sadece 15-20 civarında Richter ölçeğinde dördüncü seviyeden daha büyük bir büyüklük vardır.

Olimpiyatlarda altın madalya sahibi "width =" 1024 "height =" 664 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapmak için teklif vermek uzun, maliyetli ve karmaşık bir süreçtir. Ancak, Uluslararası Olimpiyat Komitesi 1976 Kış Olimpiyatlarını D enver 'yi Mayıs 1970'de verdiğinde, eyalette yaşayanlar sizin kadar heyecanlı değildi bekleyebilir. Aslında, plana büyük bir muhalefet vardı ve 1972'de eyalet referandumundaki seçmenler, astronomik maliyet ve çevresel kaygılar nedeniyle devletin oyunlara ev sahipliği yapmasını istemediklerine karar verdiler. Şimdiye kadar, Colorado tek devlettir oyunları reddetmiştir. Etkinlik nihayet Avusturya'nın Innsbruck kentinde düzenlendi.

Bir burger "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Burger çıktı! Kongre Kütüphanesi'ne göre, Amerika'daki ilk hamburgerlere, 1895'te açılan ve Yale Üniversitesi yakınlarındaki New Haven şehir merkezinde bulunan öğle yemeği Louis 'Lunch'te servis edildi. Bina, bir sağlık kompleksine yol açmak için 1974'te yıkımla karşılaşmasına rağmen, restoran mahkemede hakim olmayı ve işleri sürdürmeyi başardı. Bugün, ilk hamburger ızgarada çevrildikten sonraki nesiller, restoran hala aynı ailenin sahibi ve "The Original Burger" hala 6,75 dolara menüde.

Shutterstock

Delaware'in hızlı büyüyen poul t ry endüstrisi devletin yerel PBS ve NPR üyelerine göre çiftçilerin talebi karşılamak için bol miktarda tavuk tuttukları anlamına geliyor. Aslında, eyaletteki her insan için yaklaşık 200 tavuk var. Delaware'de yaklaşık bir milyon insan olduğu için bu, yaklaşık 200 milyon tavuk hakkında ipucu olduğu anlamına geliyor.

Florida'daki dev Afrika kara salyangozu, sert durum gerçekleri "width =" 1024 "height =" 735 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Bir dizi büyüleyici, muhteşem ve korkunç yaratık Florida evinin evini çağırıyor ve dev Afrika kara salyangozu bunlardan biri. Yaratık o kadar sinir bozucu ki, Florida Tarım Bakanlığı sakinleri salyangozlarla ilgili bir kamu hizmeti duyurusu yayınladığında herkese "Bu bilim kurgu değil. Bu gerçek."

İstilacı bir tür, dev Afrika kara salyangozu sekiz inç uzunluğa kadar büyüyebilir ve dokuz yıla kadar yaşayabilir. Bunun da ötesinde, yılda 1.200 kadar yumurta bırakabilirler.

sevimli keseli sıçan "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 784 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

New York'un Zaman Meydanı rüyaları ve dilekleriyle dolu bir kristal küre bırakabilir. 31 Aralık'ta Tallapoosa, Gürcistan halkı biraz farklı şeyler yapıyor. Her yıl yaklaşık 4.000 kişi Spencer adında bir tahnitçilik opossumunun köpüklü bir kristal top değil, yıllık Possum Drop için toplanıyor. gece yarısında yeni yılda çınlamaya başlar.

 Big Island Hawaii Büyülü Adaları "width =" 1024 "height =" 699 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Tropikal iklimi ve çarpıcı manzarası sayesinde Hawaii zaten büyülü bir yer. Çok tehlikeli bir yer de olabilir. ABC News, Kilauea Volcano'nun 2018'de 100 günden fazla süren dramatik patlamasının sonucu olarak, 875 dönümün – New York'un Merkez Parkı'nın büyüklüğü hakkında – Büyük Ada'da yeni arazinin yaratıldığını . Kilauea 1983'ten beri sürekli patlıyor, ancak yaratılan yeni arazi miktarı 2018'de olduğu kadar aşırı olmamıştı.

Idaho'nun devlet mührü En çılgın gerçekleri "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Idaho'nun adını nasıl aldığına dair popüler bir teori, 1860 yılında [194590010] [194590010] adında bir doktor ve hevesli politikacı olduğunu öne sürüyor daha sonra Colorado olacak olan yeni bölgenin "dağların mücevheri" anlamına gelen Kızılderili terimine dayalı Idaho olarak adlandırılmasını önerdi. Öneri bunu ABD Senatosu'na yaptı, ancak onaylanmadan hemen önce, Willing'in ismi verdiği keşfedildi. Bölge Colorado oldu, ancak sadece birkaç yıl sonra, yerli bir Amerikan terimi olduğu ilk iddialarının tamamen yanlış olduğu kanıtlanmasına rağmen, yeni bir bölge belirlendi ve Idaho olarak adlandırıldı.

 Günbatımında kabak yaması "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 801 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Illinois eyaletinde her yıl 500 milyon pounddan fazla balkabağı hasat edilmektedir. USDA'ya göre, devlet, kabak oyunundaki diğer dört büyük oyuncunun her birinin iki katından daha fazla balkabağını büyütüyor: California, Indiana, Pennsylvania ve Texas. Lincoln Diyarı'ndan gelen balkabakları çoğunlukla pasta dolgusu da dahil olmak üzere gıda maddelerinin üretiminde kullanılır.

Indiana riffle "width =" 1200 "height =" 666 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

John Small Vincennes, Indiana'da bir şerif ve silah ustası olan 1803 civarında bir seri ustaca uzun tüfek üretti. sahibi William Clark 2012 yılında Indiana'nın resmi silahı olan "Grouseland Rifle" de dahil olmak üzere el yapımı silahlarından sadece beşi var. Süslü pirinç detaylara sahip olan ateşli silahın adı, Amerika Birleşik Devletleri başkanı olmadan önce Vincennes'te yaşayan William Henry Harrison 'in evinin adını almıştır.

Iowa, Sabula'daki Mississippi Nehri üzerindeki köprü "width =" 1024 "height =" 679 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Bir ada kaçamağı planlayacak olsaydınız, muhtemelen Iowa'da bir tatil yapmayı tercih etmezdiniz. Ancak toprak kilitli devletin Sabula adı verilen tek bir ada şehrine ev sahipliği yaptığı ortaya çıktı. Mississippi'de sadece bir mil uzunluğunda ve çeyrek mil genişliğinde olan Sabula aslında bir ada değildi. 1930'larda bir kilit ve baraj inşa edildiğinde alan anakaradan ayrıldı.

ABD Gürcistan'ın coğrafi merkezi "width =" 1200 "height =" 795 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Kansas'ın Lübnan'ın yaklaşık iki mil dışında, "Amerika Birleşik Devletleri Coğrafi Merkezi" ilan eden bir plakaya sahip taş bir işaretleyici vardır. Plakaya göre, mühendisler kıta devletlerinin merkezini bulmak için ABD Sahili ve Jeodezi Araştırması'ndan gelen verileri kullandı. Tek odalı bir kilise – ABD Merkez Şapeli – hızlanan bir araç onu yok ettikten sonra 2008'de yeniden inşa edildi.

Bununla birlikte, herkes bu konuda koordinatları kabul etmiyor. Jeopardy şampiyonu ve çok yönlü bir sihirbaz Ken Jennings 2015 yılında 1959'daki hesaplamaların günümüz teknolojisiyle güncellenmesi gerektiğini söyledi. Eyaletlerin merkezinin "Güney Dakota, Belle Fourche'nin yakınında, Lübnan'dan iki tam eyalet uzaklıkta" olduğunu öne sürüyor.

Ayakkabı tıkanması "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

2006 yılında Kentucky tıkanmayı devletin resmi dansı olarak belirledi, ancak geleneğin tarihi daha da ileri gidiyor. Appalachian Magazine'e göre tıkanma, yüksek bir yüzeye karşı "hızlı bir şekilde ayağını ritmik olarak vurmak ve ayağını ezmek" uygulamasıdır. Geleneksel olarak, tahta tabanlı bir tıkanıklık kullanıldı, ancak deri tabanlı ayakkabılarla yapılabilecek daha modern bir versiyon – düz yüzey adı verilen – var.

Napolyon hakaret eden politikacılara "width =" 1024 "height =" 1696 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Amerika'da 49 eyalet bir "ortak hukuk" yasal sistemi kullanıyor, ancak bir eyalet işleri biraz farklı yapıyor. Louisiana, Fransız imparatoru tarafından kurulan 1804'e kadar uzanan bir "medeni hukuk" sistemini takip eder Napolyon . Arduvaz 'ye göre, "Fransız etkisinden etkilenen sistemdeki kararlar, yasanın doğrudan yorumlanmasından kaynaklanmaktadır; ortak hukuk sistemindeki kararlar, yasal emsal." Durum böyle olabilir, ancak "pratikte iki sistemin genellikle aynı şekilde çalıştığını" ekliyorlar.

Çöl "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

LL Bean'e ev sahipliği yapan Maine, Freeport'un dışında, beklenmedik çöl 300 dönümlük bir ailenin koşmak. Yaklaşık 100 yıl boyunca – 1800 ve 1900 yılları arasında – Tuttle ailesi toprağı yetiştirdi ve toprağı o kadar çok çalıştı ki, verimli toprağın tamamını yıpradılar ve sonunda toprak çoraklığını terk ettiler. Kalan kumlu toprak, her yıl 30.000 ziyaretçinin geçtiğini gören bir turistik yer haline gelmiştir.

 Jousting yerel sık kullanılanlar "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Maryland'in 1962'de resmi bir spor adını veren ilk eyalet olduğu bildirildi, ancak futbol, ​​beyzbol veya basketbol tercih etmediler . Bunun yerine, devlet mızrak dövüşünü seçti. Evet, at sırtında zırhlı savaşçıların uzun, sivri direkleri kullanarak birbirlerini indirmeye çalıştığı Orta Çağ boyunca seyirci sporu. Maryland Eyalet Arşivleri "mızrak dövüşü turnuvalarının Maryland'da erken sömürge zamanlarından beri yapıldığını, ancak İç Savaştan sonra gittikçe daha popüler hale geldiğini açıklıyor. "şövalyeler" veya "hizmetçiler" olarak adlandırılır ve renkli kostümlerde pek çok elbise vardır. "

 michrophone "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 olan Amerikan bayrağı

Shutterstock

Amerika'nın milli marşı Massachusetts'te hafifçe alınmaz. Bay State'in genel yasalarının 9. Bölümüne göre, şarkı halka çalındığında veya söylendiğinde şarkıya "… bütün ve ayrı bir kompozisyon veya numara, süslemeden veya eklenmeden …" muamele edilmesi gerekir. 100 dolara kadar para cezası riski olmadan kamunun bir karışıklığın ya da dans karışımının bir parçası olarak oynanabilir.

 Güneş doğarken Michigan'daki Houghton Gölü'nde küçük bir balıkçı teknesi - Image "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Shutterstock

Bermuda, gizemli talihsizliklere eğilimli bir alana sahip tek yer değil – Michigan'ın kendi rahatsız edici konumu da olabilir önlemek. Michigan Gölü Üçgeni 1891'den beri Thomas Hume ve yedi denizciden oluşan mürettebatı gölden geçerken ortadan kalkmış olaylara sahne oldu. Aynı zamanda, Rosa Belle gemisinin 11 yolcusu olmadan, ancak çarpışma hasarı ile ortaya çıktığı 1921 trajedisinin bulunduğu yerdi – o sırada başka bir hasarlı geminin bulunmadığı veya rapor edilmediği gerçeğine rağmen. Diğer hikayeler arttıkça, zaman portalları ve UFO'lar hakkında söylentiler dolaşıyor. Açıkçası, onlar doğrulanmadı.

 şeytanın su ısıtıcısı minnesota'da düşüyor, sert durum gerçekleri "width =" 1024 "height =" 684 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Şeytan'ın Su Isıtıcısı Şelalesi Yargıç C.'de. R. Magney State Park adının neredeyse önsözü olan beklenmedik bir özelliğe sahiptir. Suyun karanlık bir kavernöz deliğe düşmesi yeterince sürünüyor olsa da, işleri tuhaflaştıran şey, kimsenin suyun oradan nereye gittiğini bilmemesi. 2017'de bazı bilim adamları 'nin suyun şelalenin altındaki Brule Nehri'ne girmesi gerektiğine ve teorilerini kanıtlamak için akıntıya boya koymak istediğine karar verdiler. Ne yazık ki, sonunda testi yapmamaya karar verdiler ve böylece gizem devam ediyor.

Taşlaşmış ağaç "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 957 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

36 milyon yıl önce, şimdi taşlaşmış bir ormanı oluşturan ağaçları Flora, Mississippi'den geçiren bir sel süpürüldü. Tortu altında gömülü olan ağaçların ahşabı, bin yıl boyunca yavaş yavaş minerallerle değiştirildi ve bazıları 100 metreden uzun olan orijinal ağaçların fosilleşmiş versiyonları oluşturuldu. 1976 yılında yetkililer, taşlaşmış ağaçları resmi devlet kayası yaparak ormanı kutladılar.

Missouri mağarası "width =" 1200 "height =" 856 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Missouri eyaletinde sürüş turları yapabileceğiniz 6.000'den fazla mağara, elektrikli aydınlatma ile aydınlatılan diğerleri ve yine diğerleri 10 katlı yeraltı kemerleri var. Eyaletteki mağaraların büyüklüğü ve çeşitliliği nedeniyle, bir zamanlar Yerli Amerikalılar ve ardından Avrupalı ​​yerleşimciler için bir barınma yeriydi. Buna ek olarak, mağaraların birçoğu erken Amerikalılara – ve Konfederasyon Ordusuna – barut veren potasyum nitrat bakımından zengindir.

buz ve kar temizleme "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock Shutterstock

Birçok eyalet vahşi havaya dayanıyor, ancak Montana bir zamanlar 24 saat içinde 100 derecelik bir sıcaklık düşüşü yaşadı. Olağandışı olay, Browning kasabasının 44 derece Fahrenheit'ten -56'ya gitmesi sayesinde Guinness Rekorunu bir günde "g reatest sıcaklık aralığı ” için kazandı. derece kısa bir sürede Fahrenhayt derece.

nebraska eyalet bayrağı gerçekleri "width =" 1024 "height =" 757 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Nebraska kara kilitli bir devlet olabilir, ancak bu gururla övünemeyeceği anlamına gelmez lacivert . Ve bunun nedeni, 1931'de Teğmen Vali T.W. Metcalfe donanmayı görevlendirirken Vali Charles Bryan tatile çıkmıştı. Ancak Metcalfe, Nebraska'nın askeri gücünü takviye etmekle ilgilenmiyordu. Bunun yerine, arkadaşlarına amiral olarak çoğunlukla anlamsız pozisyonlar vermek istedi. Günümüzde, bir "Nebraska Amiral" olmak devletin en yüksek onurlarından biridir.

Molossia bayrağı "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 675 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

1995 yılında Molossia Cumhuriyeti, bir önceki cumhuriyetin kurucu ortağı olan Kevin Baugh tarafından kuruldu. Tamamen ABD ile çevrili olan 11,3 dönümlük "mikronizasyon", 33 kişilik bir nüfusa ve kendi bağımsız bankalarına ve postanelerine sahiptir. Bir gümrük ofisi de var, çünkü Başkan Baugh ülkeye girmek için pasaportunuzu getirmeniz konusunda ısrar ediyor. Diğer hükümet programlarının yanı sıra, Molossian Hava ve Uzay Ajansı 1999'da "kendi dünyamızın ötesindeki evreni keşfetmek ve anlamak" için kuruldu

 Gece sahil kıyısı "width =" 1200 "height =" 1014 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

New Hampshire'in Balık ve Oyun Hakkında Genel Hükümünün 207: 48. deniz yosunu veya kayalık yüksek su işareti altında deniz kıyısından "geceleri yasaları çiğniyor. 1973 yılında kurulan ve eyaletin en aptal kanunu sayılan hüküm, çiftçilerin deniz yosunu gübre olarak kullandıkları ve geceleri toplayan herkesin mahsul üretiminde haksız bir avantajı olabileceği için mevcuttur.

 Doldurma gazı "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Aracınızı New Jersey'deki herhangi bir yere pompaya çektiğinizde, dışarı atlayıp kendi tankınızı hızla doldurmayı beklemeyin. Devlet, benzin istasyonu görevlilerinin yasal olarak tüm benzini pompalaması gereken ülkedeki son eyalettir. 1949 Perakende Benzin Dağıtım Güvenliği Yasası'nda oluşturulan kural "uygun güvenlik prosedürlerine uyulmasını sağlar."

[meksika"genişlik="1024"yükseklik="678"veri-recalc-dims="1'dekicapulinyanardağıulusalanıtınagiriş” />

Shutterstock

Umarım, bir dahaki sefere kendinizi New Mexico'da bulduğunuzda ve nadir bir manzara görmek istediğinizde açık gökyüzü olacaktır. Ulusal Park Servisi Capulin Yanardağı krater jant yolunun en yüksek noktasında dururken etrafa baktığınızda neredeyse Colorado, New Mexico ve Oklahoma'yı görebileceğinizi açıklar . Kartal gözlü yürüyüşçüler tipik olarak Kansas ve Teksas'ı da görebilirler.

 Deniz kızı geçit töreni "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Coney Island, Brooklyn, New York ilçesindeki metroya binebileceğiniz kadar uzak. Yılda bir kez, tahta yürüyüşler ve sokaklar, deniz kenarındaki "eski mitoloji ve honky-tonk ritüellerini" kutlayan yıllık bir toplantı olan Mermaid Parade tarafından istila edilir. 2020, ticari olmayan ve sanatçılar tarafından icat edilen yıllık geçit töreninin 38. yılını, ıstakozlardan köpekbalıklarına ve ahtapotlara kadar her türlü su hayatında giyinmiş (veya soyunmamış) bireylere sahip. Ve evet, çok fazla deniz kızları var.

[14459128] Adam bağırması "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Telefon hatları Kuzey Carolina kırsalından geçmeden önce, insanların uzak mesafelerden yalnızca sesleriyle iletişim kurmasına ihtiyaç duyuldu. Gecenin ortasında bir ebe mi gerekiyor? Komşularınızın sizi duyması ve aktarması için belirli bir çağrı ile yeterince yüksek sesle bağırmanız gerekir. Zorunlu günler geride kaldı, ancak 1969'dan 2016'ya kadar Spivey Köşesi'nde bir Ulusal Hollern Yarışması düzenlendi. Yarışmanın bir noktada dirilişi olabilir, ancak şimdilik, diğer yerlerin yanı sıra NPR ve PBS'de kazananların ve rakiplerin bazılarını duyabilirsiniz.

 uzaydan birleşik devletler, sert durum gerçekleri "width =" 1024 "height =" 432 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock Shutterstock

2007 yılı civarında, Kuzey Dakota uzayından gelen görüntüler, büyük bir şehirden bol miktarda ışık gibi görünen şeyleri gösterdi. Tek sorun, o bölgede büyük bir şehir olmaması (ve olmaması!) . Yeni bir petrol ve gaz alanının büyük bir metropol merkezi görünümünde çok fazla ışık yaydığı ortaya çıktı.

 Fare beyni {2018'in en iyisi} "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Dünya çapında bazı tuhaf ve gülünç rasgele yasalar var ve bunlar Cleveland, Ohio'da bir kemirgenle ilgili düzenleme içeriyor. Evinizde bir fare varsa, bir tuzak kurmadan önce uygun evraklara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız, çünkü uygun izin olmadan fareleri yakalamak yasadışıdır. Kedinizi de bilgilendirdiğinizden emin olun.

Oklahoma yemeği "width =" 1200 "height =" 794 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Florida'da portakal, Georgia'da şeftali ve Oklahoma'da 10 çeşit yemek var. Bir devlet meyvesine ek olarak – çilek – ve bir devlet sebzesi – karpuz – Er geç devlet, resmi bir devlet yemeği için masa oluşturarak diğer tüm devletlerin üstüne ve ötesine geçer. Bileşenler eyaletin her yerinden geliyor ve 1988'de onaylanan resmi liste bile eyalet tarafından seçilmiş restoranları içeriyor.

Yemek doyurucu ve Checotah'daki June's Restaurant'tan tavuk kızarmış biftek, Oklahoma City'deki Big Sky Bread Company'den mısır ekmeği ve Norman'daki Ozzie Diner'dan irmik içerir. Tatlı için ne var? Pauls Vadisi'ndeki Field Pies'ten cevizli turta.

değirmen portland'da parkı bitiriyor, sert durum gerçekleri "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

İrlanda, masal cinlerini arayabileceğiniz tek yer değil. Şanslı olmayı ve altın taşıyan karakterlerden birini fark etmeyi umanlar, Oregon'un Mill Ends Park 'ne, "İrlanda'nın batısındaki tek cüce kolonisi" ne gidebilirler. Bu Dick Fagan 'e göre, enfes noktayı kuran ve aynı zamanda, liderleri, masal cini Patrick O'Toole dahil olmak üzere yaratıkları görebilen tek kişi olan gazeteci. ]

Philadelphia'daki özgürlük çanı "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Pennsylvania, yazılması en kolay eyalet adı olmayabilir, ancak ünlü Liberty Bell . Zil 1751'de devletin orijinal anayasasını anmak için görevlendirildiğinde, Pennsylvania'nın tam yazımı tam olarak resmi değildi ve ortak bir yazım henüz genel halk tarafından kabul edilmemişti. Bu yüzden zil mesajında ​​"Philada'daki Devlet Evi için Pensylvania Eyaleti Meclisi Emriyle" yazıyor.

roger williams heykel ihtiyat rhode ada ünlü devlet heykelleri "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Sakinleri buna müteşekkir olmalıdır. Ülkenin en küçük eyaleti olan devlet, hepsinin de en uzun ismi ile övünüyor. Resmi unvanı "Rhode Island Eyaleti ve Providence Plantasyonları" dır.

Rheuss maymunu "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Güney Carolina kıyılarında insanların seyahat etmesine izin verilmeyen 4.289 dönümlük bir ada var. Morgan Adası, 1979'dan beri adaya kaçan 4000 kadar transplante edilmiş Rhesus maymununun (nüfusun büyüklüğüne ilişkin istatistikler değişir) bir koloniye ev sahipliği yapmaktadır. Asya'ya özgü maymunlar, Biyomedikal araştırmalar için koloniyi kullanan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü.

 Statik elektrikten ayakta saçlı küçük çocuk "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Dur! Balonu saçından uzaklaştır ve yere koy. Huron, Güney Dakota belediye kodunun 9.32. Bölümüne göre, sabah 7 ile akşam 11 arasında statik elektrik oluşturmak yasalara aykırıdır. Neden soruyorsun? Kural, statikin “… televizyona veya radyo yayını alma cihazına müdahale edebileceğini…” belirtir. Makine “gereksiz” statikten kaçındığı sürece, x-ışınları dahil tıbbi gereksinimler için istisnalar yapılabilir.

 Memphis Tennessee Amerikan Şehirleri Tatil Noktaları "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Tennessee kesinlikle müzikal bir durumdur, bu yüzden 10 resmi şarkı . Hepsini bildiğinizden emin olmak istiyorsanız, "Tennessee Waltz", "Rocky Top", "Tennessee'nin Gururu", "Tennessee'deki İris Zamanı", "Dumanlı Dağ Yağmuru", "Tennessee'm ," "Tennessee (1992)," "A Tennessee Bicentennial Rap: 1796-1996," "Tennessee (2012)," and finally ,"My Homeland, Tennessee."

plate of catfish food with fries, hard state facts" width="1024" height="683" data-recalc-dims="1

Shutterstock

The metal frame of the Eiffel Tower weighs 7,300 tons (around 16 million pounds). That means six and a half Eiffel Towers would weigh around 104 million pounds. While that may seem like an astronomically high number, it's still 5 million pounds short of the 109 million pounds of catfish eaten in Texas every year.

Aspen grove in Utah Pando" width="1200" height="798" data-recalc-dims="1

Shutterstock

Can't see the forest for the trees? Would it be easier if the entire forest was actually a single tree? In Fishlake National Forest, about 47,000 trees are living off the same root system, making them one astonishing large organism. The grove of quaking aspen trees is named "Pando," Latin for "I spread," and it covers 107 acres of forestland. The growth started, according to experts at the U.S. Forest Service, at the end of the last ice age. The 13-million–pound organism is struggling to battle insects and disease.

lake champlain vermont" width="1024" height="683" data-recalc-dims="1

Shutterstock

If you ever visit Vermont's Lake Champlain, keep an eye open for the state's Loch Ness Monster-like creature. Known as "Champ" by locals and called "Tatoskok" by the area's Abenaki and Iroquois Native American tribes, historians think that those who claim to have seen the animal may have spotted a garfish (a 30-inch slender fish with sharp teeth), something that is often used to explain Nessie's possible existence as well.

young man talking to old man conversationalist" width="1024" height="732" data-recalc-dims="1

Shutterstock

On Virginia's Tangier Island, many of the residents are direct descendants of the British settlers who arrived on the island hundreds of years earlier. And due to the fact that they've stayed close to home and the island is somewhat isolated, they still speak with a similar accent. Journalist Kate Kilpatrick explains that "some people call it an 'Elizabethan' or a 'Restoration-era English' accent."

Hops vines Yakima Valley Washington" width="1200" height="800" data-recalc-dims="1

Shutterstock

In 2019, 82 million pounds of hops were produced by Washington state, which was about 73% of the total 112 million pounds produced across America. For comparison, Oregon, the second-biggest producer, grew about 13 million pounds or about 12%. The Yakima Valley in southeast Washington has a perfect combination of conditions for growing the beer ingredient. The climate, the soil, the irrigation, and the decades of family knowledge all make the hop harvest in Washington the biggest in America.

Wireless" width="1200" height="799" data-recalc-dims="1

Shutterstock

The 143 people who live in Green Bank, West Virginia, can't listen to the radio or use their cell phones, because the town has a ban against radio waves. Is it populated by technophobes or luddites? No, the town lies in the middle of the National Radio Quiet Zone, where there is a ban on wireless signals in a 13,000-square mile zone around the world's largest radio telescope. The astronomers at the two-acre-wide Robert C. Byrd Green Bank Telescope need absolute silence. Cell phones emit enough noise to "swamp the sounds that are teaching the astronomers how the milky way was formed," according to CNN.

non coffee energy boosters" width="1024" height="731" data-recalc-dims="1

Shutterstock

When you think of Wisconsin, you probably think about cheese. But in a state known for its love of dairy, Wisconsin's Marathon County produces 95 percent of all ginseng grown in the U.S., which is why the town of Wausau now hosts the International Wisconsin Ginseng Festival.

Escalator" width="1024" height="682" data-recalc-dims="1

Shutterstock

Escalators are usually a common sight in malls and office buildings, but not in Wyoming. That's because there are reportedly only two sets of escalators in the entire state, according to The Atlantic. Both in the city of Casper, one is located in the First National Bank building and the other is in the Hilltop National Bank.

Additional reporting by Adam Shalvey.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here