daire

İster bir kutup ayısı uzmanı olun ister Kutup'ta yaşayan hayvanlar hakkındaki bilginiz, Coca-Cola reklamlarında kullanımıyla başlar ve biter. kutup ayıları hakkında öğrenilecek birçok büyüleyici şey, onları doğanın en ilginç hayvanlarından biri haline getiriyor. Teknik olarak deniz memelileri olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Ya da aslında beyaz olmadıklarına ne dersiniz? Ve bu soğuk iklim yaratıkları söz konusu olduğunda buzdağının sadece görünen kısmı. İnanmayacağınız daha şaşırtıcı kutup ayısı gerçekleri için okumaya devam edin.

Churchill, Kanada'daki tundrada etkileşen kutup ayıları çifti "width =" 1200 "height =" 786 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Arkadaşınızın yiyeceklerinden bir kısmını isteseydiniz, muhtemelen onlara paylaşmayı düşünmezlerse sorardınız. Kutup ayıları, burunlarıyla yemek için bir ısırık isteyin. Polar Bears International'a göre, bir "konuk ayı yavaşça yaklaşacak, bir karkasın etrafında dönecek, daha sonra beslenmenin ayısının burnuna dokunacak" ve yiyeceklerin bir kısmını alıp alamayacaklarını soruyor.

Kutup ayısı anne ve yavruları kutup ayısı gerçekleri "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock [194590010]

Dişi kutup ayıları doğum yaparken, genellikle Aralık ayında yaparlar ve genellikle bir seferde bir ila dört yavru arasında herhangi bir yerde doğum yapabilirler. Ancak Polar Bears International'a göre, genellikle iki çift halinde doğum yaparlar, yani ikiz kutup ayıları nadir değildir.

Moskova hayvanat bahçesindeki genç kutup ayısı "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Endişelenme, onlar da bize beyaz görünüyor. Ancak, bir kutup ayısının derisi aslında siyahtır ve kürkleri aslında yarı saydamdır. Bu yüzden sadece beyaz görüyoruz çünkü güneş ışığı kürklerine çarptığında, her saç arasındaki hava boşlukları diğer tüm renklerin ışığını dağıtır.

kutup ayısı avı "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 795 "veri-recalc-dims =" 1 için havayı kokluyor ” />

iStock

Kutup ayıları, Scientific Reports 'de yayınlanan bir 2017 araştırmasına göre, avlarını avlamak için büyük koku duyusuna büyük ölçüde güveniyorlar. 20 mil uzaklıktan buz üzerinde bir mühür kokusu alabileceği tahmin ediliyor.

Buz üzerinde kutup ayısı "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 683 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Kutup ayıları, deniz memelileri olarak sınıflandırılan tek tür ayıdır, çünkü yaşamlarının çoğu okyanusa, özellikle de gıda ve habitat söz konusu olduğunda. Bilimsel isimleri Ursus maritimus kelimenin tam anlamıyla "deniz ayısı" anlamına geliyor. Deniz memelileri olarak sınıflandırılan diğer hayvanlar arasında balinalar, foklar, yunuslar, deniz aslanları, morslar ve deniz su samuru bulunur.

İki arkadan aydınlatmalı kutup ayısı yavrusu, aşağıda görüldüğü gibi suda oynar. "Width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Doğru – kutup ayıları süper yüzücülerdir. Çoğu insan suda bir saat zar zor sürebilirken, kutup ayıları günlerce yüzebilir. Çevre Haber Ağı, kutup ayılarının düzenli olarak 30 mil mesafeyi yüzdüğünü bildiriyor. Tüm zamanların en uzun kutup ayısı yüzmesi nedir? National Geographic'e göre, bir dişi kutup ayısı "rekor kıran dokuz gün boyunca" yüzerek 426 mil mesafe kat etti.

Kahverengi ve kutup ayısı yavruları portre "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 775 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

National Geographic'e göre, kutup ayıları ortalama olarak sekiz feet uzunluğa kadar büyüyebilir ve ağırlığı 1.600 pound kadar büyük olabilir. Kutup ayısının büyüklüğüne rakip olabilecek tek ayı, Kodiak ayısı olarak bilinen kahverengi ayıdır.

Kutup ayısı, yakın çekim, ursus maritimus "width =" 1200 "height =" 900 "data-recalc-dims =" 1 [194590029]

Kongre Kütüphanesi'ne göre kutup ayıları tipik olarak 900 ile 1.500 pound arasındadır. iStock

Ancak şimdiye kadar kaydedilen en büyük kutup ayısı 2,210 pound ağırlığındaydı – ki bu bir metrik tondan fazla.

Kutup ayısı yavruları bir kar fırtınası sırasında annelerinin yanında uyurlar. Ayılar, Kanada'nın Manitoba buzundaki fokları avlamalarına izin vermek için bölmenin donmasını bekliyor. "Width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Ayılar hakkında düşündüğünüzde, genellikle kış aylarında uyudukları kış uykusunu düşünürsünüz. Ancak Polar Bears International'a göre, diğer ayıların aksine, kutup ayılarının gerçekten kış uykusuna ihtiyacı yoktur. Sadece hamile kutup ayıları yavrularını korumak, doğum yapmak ve yavrularını emzirmek için aylarca aynı anda kalır. Ancak diğer kutup ayıları kışın dışarıda kalır, avlanır ve normal şeyler yapar.

Kutup ayısı bir kar den dışarı bakar. Kanada "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Kutup ayıları yiyeceklerini almak için bazen uzun mesafeler kat etmek zorunda kalıyorlar, bu da neden aylarca yemeden uyum sağladıklarını açıklıyor. Lisa Kemmerer'in kitabına göre, Ayı Gereklilikleri, kutup ayıları midelerinde yaklaşık 150 kilo yiyecek depolayabilme yeteneğine sahipler ve "kış uykusuna benzer bir metabolik duruma" girebiliyorlar. yılın herhangi bir noktasında. Aslında, hamile kutup ayıları, yakında doğacaklarını korumak için inlerine çekildikleri için, dört ila sekiz ay boyunca yiyecek veya su olmadan gidebilirler.

kutup ayısı pençeleri ile karda yürürken "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Kutup ayıları asla insanlar üzerinde veya daha az donanımlı hayvanların sık sık yaptığı gibi beceriksiz veya rahatsız edici bir yürüyüş gibi görünmüyorsa, yerleşik bir avantaj. Polar Bears International'a göre, kutup ayılarının pençeleri Kuzey Kutbu'nda dolaşmak için idealdir. Her pençenin dibinde, buzları tutan ve ayının kaymasını önleyen küçük, yumuşak yumrular (papilla olarak bilinir) ile kaplı siyah ayak pedleri vardır. Ayrıca ekstra güvenlik sağlamak için ayak parmakları arasında kürk parçaları vardır.

Kutup ayısı (Ursus maritimus) Svalbard, Norveç yakınlarındaki buz üzerinde yuvarlanıyor. "Width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Bir kutup ayısı nasıl temizlenir? Sadece karda dolaşıyorlar! Utah Hogle Hayvanat Bahçesi'ne göre, kutup ayıları temizliği çok ciddiye alıyor çünkü kirlerin olduğu her yerde "soğuk hava veya suyun cildine ulaşabileceği bir yer". Yaz aylarında yıkanmanın bir yolu olarak yüzmeye gidebilirken, kışın, işler dondurulduğunda, kürklerini karda yuvarlayarak temizlerler.

karda kutup ayısı ayak izleri "width =" 1200 "height =" 799 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Yaşadıkları iklimin doğası göz önüne alındığında, kutup ayıları aslında aşırı ısınabilir. Polar Bears International'a göre iki kalın kürk tabakası ve kalın bir vücut yağı tabakası olduğu için, özellikle koştuklarında, donmalarından daha fazla aşırı ısınma şansına sahipler.

doğal ortamda kutup ayısı "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Kutup ayıları Kuzey Kutbu'nun "tepe avcıları" olarak bilinir, yani en iyi avcıdırlar ve onları arayan doğal hayvan avcıları yoktur Av. Peki bir kutup ayısına karşı en büyük tehdit nedir? İklim değişikliği. Discover Wildlife'e göre, kutup ayılarının "fok avlamak" için deniz buza ihtiyacı vardır ve iklim değişikliğiyle deniz buzunun azaltılması "daha az yavru doğumuna ve daha düşük hayatta kalma oranlarına" yol açar.

beyaz kürklü kahverengi bir boz ayı "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Kutup ayılarının sadece bir olası eşi varmış gibi görünebilir: Diğer kutup ayıları. Ama ortaya çıkıyor, aslında boz ayılarla çiftleşmeye de adapte oldular. 2006 yılında, National Geographic bir boz ayı kutuplu melez bulduğunu bildirdi. Ayının çeşitli kahverengi lekeleri, uzun pençeleri, içbükey bir yüz profili ve kambur sırtlı beyaz kürkü vardı. Resmi olmayan isimler arasında "ayıcık" ve "ayıcıklar" yer alır

Ashley Moor tarafından ek raporlama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here