circle

Kelimeler iletişimin yapı taşlarıdır – ama yine de, muhtemelen onlar hakkında bilmediğiniz çok şey vardır. En yaygın kelimelerin bazıları bile şaşırtıcı geçmişlere veya gizli anlamlara sahiptir. Ve aynı zamanda, İngilizce dili günlük şeyleri mükemmel bir şekilde tanımlayan kelimelerle doludur, ancak şansı onları kullanmamanızdır, çünkü var olduklarını bile bilmiyordunuz. Tabii ki, şimdiye kadar. İşte gelecekteki konuşmalarınıza lezzet katacak 40 vahşi kelime olgusu – ve belki de takımınızı bir sonraki trivia gecenizde zafere götürmesine yardımcı olacak.

Bir matematik sorusu "width =" 1024 "height =" 680 "data-recalc-dims =" 1'deki bir grafik üzerindeki sonsuzluk simgesi ” />

Shutterstock

Terim, iki döngünün merkezi bir noktada buluştuğu ve yanlara sekiz rakamı dediğimiz şeyi yaratan bir düzlem eğrisini ifade eder. Merriam-Webster'ın açıkladığı gibi, Latince “asılı şeritler” kelimesinden türetilmiştir

 bir laboratuvarda test tüpleri olan bilim adamı büyük bir atılım yapmak üzere yaklaşık "width =" 1024 "height =" 684 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Bilinen en büyük protein olan Titin'in kimyasal adı bu olurdu. Başlıyor, "Metiyonil treonil treonil glutaminil alanil prolil treonil fenil alanil treonil glutaminil prolil leusil glutaminil seril valil valil valil leusil glutamil glisil seril treonil alanil treonil fenil alanil glutamil alanil histidil izolösil seril glisil fenil alanil, prolil, valil prolil glutamil valil seril triptofil fenil alanil, arjinil, aspartil, glisil, glutaminil valil izolösil seril threonyl seril threonyl leucyl pro "ve on binlerce harf için devam ediyor. (Her şeyi burada okuyabilir ve burada telaffuz edildiğini duyabilirsiniz.)

göğüs ağrısı "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 683 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Pnömonoultramikroskopikilikolvolkanonyoz sözcüğü, teknik olarak silis tozunun neden olduğu bir akciğer hastalığı tipini ifade eder. Ancak Lexico'ya göre, aslında 1930'larda Ulusal Puzzlers Birliği başkanı Everett M. Smith tarafından İngiliz dilinde en uzun kelime haline gelmek amacıyla üretildi, bu yüzden biraz bir hile.

 Faturaları ve kredi kartları üzerinde stres yaratan adam "width =" 1024 "height =" 684 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Çevrimiçi Etimoloji Sözlüğü'ne göre, "iflas" kelimesi, sadece banka değil, tam anlamıyla bir şeyi kırmak anlamına gelen bir İtalyanca ifadeden büyüdü. Bu İtalyanca cümle "kırık tezgah" anlamına gelen banca rotta 'dir ve kelimenin tam anlamıyla fonları biten para satıcılarının bankasını kırmayı içeren eski bir adet anlamına gelir.

Yatakta Kahvaltı "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Krepler, mısır gevreği, kahve, portakal suyu – hepsi "jentacular" veya "kahvaltı ile ilgili." Bir dahaki sefere brunch'ta "Bu sahanda yumurta harika bir jentacular yemek!" Diyerek arkadaşlarınızı etkileyin.

Bayer İlaç Ofisi "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

19. yüzyılın sonlarında, ilaç şirketi Bayer, boğaz ağrısından tüberküloza kadar her şeye yardımcı olabileceği iddia edilen, reçetesiz satılan bir ilaç yayınladı. Bu ilaç eroindi. Adı, bağımlılık maddesinin ne kadar güçlü olduğu göz önüne alındığında, "güçlü" anlamına gelen Almanca kahramanlık kelimesinden gelmektedir. Bayer bir süre eroin için ticari marka haklarına sahipti, ancak BBC'ye göre 1919'da Versay Antlaşması'nda bu hakları kaybettiler.

 Konfeti "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 683 "veri atan recalc-dims =" 1

Shutterstock

Tabii ki, çoğul "konfeti" daha sık kullanılan kelimedir, ancak her bir parçayı ifade etmek için tekil "konfeti" kullanabilirsiniz. renkli kağıt.

40 "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 682 "üzerinde daha iyi ebeveyn [data-recalc-dims="1″ />

Shutterstock

Bunun iyi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İşte bazı harika olanlar:

Western Union = Tel Yok
Clint Eastwood = Eski Batı Eylem
Gökbilimciler = Ay starterleri

Mors "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 682 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

"Mors" adı nereden geliyor? Oxford University Press'in blogunda, ana bilgisayar ev sahibi Charles Hodgson kelimenin tam anlamıyla "at balinası" anlamına gelen horschwael kelimesinden türetildiğini belirtmektedir. " Hodgson, bu kelimenin sonunda waelhorsch ve daha sonra benzer sesli "mors" yaratmak için çevrildiğini teorize eder.

Antartika'daki gentoo penguenleri birbirine bakarak hayvan gerçekleri "width =" 1024 "height =" 681 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Merriam-Webster'e göre, bu uçamayan kuşun adı Galce kelimesinden "kafa" ( kalem kalem) gelir ve "beyaz" ( gwyn ). Başlangıçta soyu tükenmiş büyük auk kuşuna atıfta bulundu, ancak sonunda bu sevimli Arktik'te yaşayan yaratıklara uygulandı – kafaları genellikle siyah ve karınları beyaz olmasına rağmen.

hile "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 684 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Bu iki kelimenin bir tür ortak atadan paylaşacağı anlaşılıyor, ama aslında iki tamamen farklı kökten büyüyorlar. "Yetişkin", Latin fiilinden ergenden veya "büyümek için" gelirken, "zina" kelimesi Latince fiilinden zina gelir, yani "zina yapmak" veya "bozulmak."

crwth aleti "width =" 1024 "height =" 396 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

İster inanın ister inanmayın, İngilizce dilinde sıfır sesli harfleri içeren beş harfli iki kelime vardır: "crwth" ve "cwtch." Collins İngilizce Sözlüğü'ne göre, bu kelimelerin her ikisi de Galce'dir ve bu dil "w" harfine sesli harf gibi davranır.

 İçinde raptiye bulunan takvim "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Perşembe olduğunda ve birisine Salı günü olan bir şeyi hatırlatmaya çalıştığınızda, genellikle "ertesi gün bir gün önce" aksak ifadeyle gidersiniz. " Ama tahmin et ne oldu? Bunu söylemenin tek kelimelik bir yolu var: "çıplaklar". Tabii ki, arkadaşlarınıza kelimenin ne anlama geldiğini açıklamanız için gereken süre göz önüne alındığında, sadece "dünden önceki gün" demek daha kolay olabilir.

 Büyük acil müdahale süresi ile genişleyen New York ambulansı "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Çevrimiçi Etimoloji Sözlüğü'ne göre, "ambulans" kelimesi Latince ambulare kelimesinin kökenidir. " Bu mantıksız gelebilir – acil yardım almak için yürüyemediğinizde ambulansa ihtiyacınız yok mu? – ama başlangıçta "yürüyen hastaneler" olarak bilinen çelişkilere atıfta bulunan sözcük

MedicineNet'in açıkladığı gibi, 19. yüzyılda, Napolyon yaralı askerleri bir arabaya alma ve onları zarar görmekten kaçma fikrini ortaya attı. Askerleri taşımak için kullanılan mobil birime hopital ambulans veya bir “yürüyen hastane” adı verildi

.

[kötükokuluevdekötübirkokukokanadamsoğukalgınlığınınciddiolduğunugösteriyor”genişlik=“1024”yükseklik=“683”data-recalc-dims="1″ />

Shutterstock Shutterstock

George Clinton funk'un (müzik) vaftiz babası olabilir, ama kelime çok önceydi. Babbel'e göre, 16. yüzyıl Avrupa'sında, her zaman her yerde bulunan tütünün hoş olmayan veya küflü kokusunu tanımlamak için ortaya çıktı. Muhtemelen Eski Fransızca kelimesinden funkier "dumanı üflemek" anlamına geldi.

Sahte para yığınları "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Genellikle "sahte" bir şeyi sahte bir şeyi tanımlayan bir sıfat olarak düşünürken, kelime aslında bir tür makinenin adı olarak başladı. Merriam-Webster'in belirttiği gibi, "sahte" sahte paralar üretecek bir makineydi. Zamanla, kelime "sahte" için kısayol olarak hizmet etmeye geldi.

başını karışıklık içinde tutan kadın "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 682 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

déjà vu : Hepimiz daha önce bir şey yaşadığımız hissine aşinayız: ilk kez deneyimliyoruz. Peki ya jamais vu ? Bu, tanıdık bir şeyin yabancı hissettiği tam tersi fenomen için Fransızca terimidir. "Hiç görülmemiş" e tercüme etmek, epilepsi gibi tıbbi sorunlardan kaynaklanabilecek bir olgudur.

 Bağdaki Koyun "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Birisi ya da bir şey, kendi alanında lider ve yenilikçi olduğunda, pakete liderlik eden bir koyun gibidirler. En azından, bir lideri tanımlamak için "bellwether" kelimesini ilk kez kullanan kişinin söylemeye çalıştığı şey buydu.

Yüzyıllar önce, çobanların sürülerindeki "kurşun koyun" etrafına çanlar asmaları, sıradan “tahmin ettiniz” çan zili olarak adlandırdığı sıradan bir şeydi. Merriam-Webster'a göre, kelime 13. yüzyılda bir trend belirleyiciyi tanımlamak için kullanılmaya başlandı.

adam hapşırıyor "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 682 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Bu "hidroksizin" olacaktır ve hem hapşırmaya hem de kaygıya yardımcı olan bir ilaç türünü ifade eder.

Şeytan "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 662 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Destan şiirinde Paradise Lost John Milton "Pandemonium" kelimesini, yeraltı dünyasının başkenti. Yunancada "herkes" ve "küçük ruh / iblis" kelimelerinden kaynaklanan terim kabaca "tüm iblisler için yer" gibi bir şeye dönüşür. Bugün kelimeyi kullandığımızda, bu genellikle bir tür kaosa işaret eder, ancak Milton bu kelimeyi gerçekten hoş olmayan bir yer tanımlamak için icat etti.

 Bir tahtada matematik denklemleri yapan adam "width =" 1024 "height =" 701 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

"Algoritma" kelimesi aslında 9. yüzyıla dayanıyor. NASA'ya göre, cebirin kurucu babalarından olan Muhammed matematikçi Muhammed ibn Musa el-Harezmi isminin lamine edilmesinden türemiştir. Başlangıçta "Arap rakamları sistemine" atıfta bulundu, ancak zamanla terim, hesaplamalarda izlenecek bir dizi kuralı geniş bir şekilde tanımlamak için büyüdü.

 Eski denizde gemi "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Çevrimiçi Etimoloji Sözlüğü notları olarak, "karantina" kelimesi İtalyanca kelimeden geliyor quarantina giorni kelimenin tam anlamıyla " 40 günlük bir alan. " Neden? 14. yüzyılda, gemilerin potansiyel olarak hasta yolcuları barındırabilecekleri zaman, tecrit edilmiş veya karantinaya alınmış olmaları.

 Avuç içi işaretlerinin içi "width =" 1024 "height =" 768 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Lexico'ya göre, bunlar "kopyalanamaz" – cilt işaretlerinin incelenmesi. Bu iki kelime, bir harfi tekrar etmeyen en uzun İngilizce kelimeler olarak bağlanmıştır.

 Yaşlı kadın, mutfakta büyükanne pişirme "width =" 1024 "height =" 670 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

"Apron", 14. yüzyılda "napron" anlamına gelen Latince kelimeye mappa kadar uzanır. Ancak zamanla, "yanlış yönlendirme" veya "yeniden sıralama" adı verilen bir süreçle, "bir napron" ifadesi "apron" haline geldi ve "n" yi ortadan kaldırarak bugün bildiğimiz yazımı verdi.

 Konuşan ve gülen arkadaşlar "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

"Takma ad" bir diğer yanlış sapma örneğidir. Çevrimiçi Etimoloji Sözlüğü'ne göre, aslında "ekename" idi, ancak 15. yüzyılın ortalarında bir şekilde "neke adı" oldu. "Eke", "artış" için Eski İngilizce eaca kelimesinden gelir; bir takma adın ek adı olduğunu düşündüğünüzde mantıklıdır.

 Erkek ve kadın yanaktan bir öpücükle sokakta birbirlerini selamlıyor "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Evden çıkıp komşunuza koştuğunuzda, onlara "nitelik" demekten çekinmeyin. Bu bir hakaret gibi görünse de, aslında sadece evinizden ayrıldıktan sonra gördüğünüz ilk kişiyi ifade eder. Alternatif olarak, Yılbaşı'dan sonra evinize ilk giren kişiyi ifade edebilir.

 Bir bıçak baltasını keskinleştiren kişi "width =" 1024 "height =" 678 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Bir "çelişki" iki karşıt ve görünüşte çelişkili anlamları olan herhangi bir kelimedir. Kontronmaların örnekleri, "bölünme" (hem bir şeyi bölme eylemini hem de bir yüzeye yapışan bir nesneyi tanımlayabilir) ve "yaptırım" (hem yasaya uymamak için bir cezayı hem de bir şey yapma iznini tarif edebilir).

 Masayı şenlikli süslemelerle ayarlayan kadın "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Guinness Dünya Rekorları'na göre, bu fiil ve bazen isim, herhangi bir İngilizce kelimenin en fazla anlamına sahiptir, Oxford ingilizce sözlük. Aynı zamanda 60.000 kelime ile en uzun sözlük girişine sahiptir!

Pembe Halter "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 682 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Çoğu insanın çalışırken bir noktada sahip olduğu bir soru: Halter neden "halter" olarak adlandırılıyor? Hodgson, Oxford University Press blogunda açıkladığı gibi, "dambıl" kelimesi, egzersiz ekipmanının orijinal olarak ipe sessiz metal çanlar takılarak yapıldığı gerçeğinden geliyor. Gördüğünüz gibi, "aptal" kelimesi "aptal" demek değildi, "bu" konuşamaz "demekti.

sandviç kahverengi çanta öğle yemeği masası "width =" 1024 "height =" 680 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

İngiliz sözlüğünün ünlü yazarı ve öncüsü Samuel Johnson da iştahıyla ünlüdür. Ve bu kadar büyük bir adam olma nedeninin bir kısmı, yemekleri nasıl gördüğü ile ilgili olabilirdi. "Öğle yemeği" tanımının günün saati ile bir ilgisi yoktu, ancak yenen yiyecek miktarı – özellikle "elinin tutabildiği kadar yiyecek".

komplo teorileri "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Daha basit terimlerle tarif edilebilecek bir şey için çok fazla teknik jargon kullanacak kimse değil, Johnson bu sürüngenlere "yılan gibi bir hayvan, bacakları eklenmiş. "

 Timsah "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 685 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock

O günlerde, İspanyollar şimdi bir timsah olarak bildiğimiz şeyi el lagarto olarak adlandırdılar. "Kertenkele" ye çevrilen cümle, zamanla tekrarlanarak bulanıklaştı ve sonunda belirsiz bir İspanyolca konuşan kelime haline geldi: timsah.

70'ler argo kimse "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 682 "veri-recalc-dims =" 1 kullanmıyor ” />

Shutterstock

"Güle güle" şaşırtıcı bir şekilde dini kökene sahiptir. Çevrimiçi Etimoloji Sözlüğü, bu ortak veda, 16. yüzyıl İngilizce teriminden "godbwye" den geldiğini açıklar ve bu da "Tanrı seninle ol" kısaltmasıdır

 Kadın sözlükte okuma ve çevirme, ortak kelime kökenleri "width =" 1024 "height =" 663 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Merriam-Webster, 2018'de sözlüğüne "çok uzun; okumadım" için bu kısaltmayı ekledi.

Asya anne ve kızı birlikte bir telefon ekranına bakarak, bir kafede gülüyor "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

2011 yılında "FYI" ve "OMG" ile birlikte eklendi

 çok daha iyi bir baba olun "width =" 1024 "height =" 682 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Jane Austen'i sporun öncülerinden biri olarak düşünemeyebiliriz, ancak ünlü yazarın çalışmalarında "beyzbol" kelimesini kullanan ilk yazarlar. Ölümünden sonra 1817'de yayınlanan Northanger Manastırı kahraman Catherine Morland'ın tanıtımının bir parçası olarak yazılan kelimenin en eski sözlerinden birini içeriyor. Roman, "Onun hakkında kahramanca bir şey olmayan Catherine'in kriket, taban topu, ata binmek ve on dört yaşında ülke hakkında koşmak için kitaplara gitmesi çok güzel değildi."

 wordie yeni sözlük kelimeleri "width =" 1024 "height =" 684 "data-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Muhtasar Oxford Sözlüğü'ndeki girişlerin analizi, girişlerdeki harflerin yüzde 11.1607'sinin "E." harfi İkinci en yaygın harf, tüm harflerin yüzde 8,4966'sını oluşturan "A" dır. "Q" harfi en küçük yüzdeyi oluşturdu – tüm harflerin sadece yüzde 0,962'si.

 Madenlerde sık rastlanan kanserde çalışan madenci "width =" 1024 "height =" 683 "data-recalc-dims =" 1'e neden olur

Shutterstock

Kobalt ile karşılaşan Alman madenciler metalik elementin hayranları değildi. Bilim editörü Susan Watt Kobalt'ta yazarken, gümüş çıkarmaya çalışırken onunla karşılaşırlardı ve sorunların ve zehirli "yaramaz ruhların veya goblinlerin nedeni olduğunu söylerlerdi" dumanlar. Bu nedenle, metal Georg Brandt tarafından 1739'da keşfedildiğinde, "goblin" için Almanca sözcük olan "kobold" olarak adlandırılmıştır

Mısır tanrıları heykelleri Amun "width =" 1024 "height =" 779 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Shutterstock

Mitolojik kökleri olan bir kimya kelimesi, Mısır tanrısı Amun veya Yunanca "Amon" anlamına gelen gazdır. Merriam-Webster, renksiz bileşiğin aslen 18. yüzyılın sonlarında bulunmasının Siwa vahasındaki tapınağının yakınında olduğunu açıklar.

 erkek takım elbise giyerken sohbet ayakkabıları giyiyor "genişlik =" 1024 "yükseklik =" 681 "veri-recalc-dims =" 1

Shutterstock

Buna "aglet" denir ve Fransızcada "iğne" kelimesinden gelir ( aguillette ).

Morgan Greenwald tarafından ek raporlama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here