circle

Usta bir icat yarattığınızda, muhtemelen birçoğu için yaşayan bir mirasın bir parçası olacağını umuyorsunuz. sen gittikten yıllar sonra. Ama durumun bu olduğundan emin olmak için nasıl gidiyorsun? Tabii ki, kendinizden sonra adlandırın. Ne yazık ki, her mucitin isimlerini çalışmaları ile anma çabası başarılı olmamıştır. Aslında, muhtemelen aşina olduğunuzdan çok daha fazla şey vardır, ancak bilmemiş olabileceğiniz, onları icat eden kişinin adını almıştır. Örneğin, saksafonların aslında soyadı Sax olan bir adamın adını bildiğini biliyor muydunuz? Yoksa Mason kavanozları Mason adında bir adam tarafından mı icat edildi? Bu doğru! Muhtemelen bilmediğiniz daha fazla şey için birinin adını verdiğiniz için okumaya devam edin.

Bir Tabakta Sağlıklı Bal Graham Krakerleri "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Graham krakeri tipik olarak belirli bir çökmekte veya duyusal atıştırmalık olarak düşünülmez, ki tam olarak ne dindar mucit Sylvester Graham aranan. Graham, sağlıksız yiyeceklerin günahkâr arzuların kökü olduğuna inanan bir bakandı, bu yüzden insanların kurtuluşa ulaşmasına yardımcı olmak için 1820'lerin sonunda bir karşı ürün icat etti. Sanırım beyleri duymaktan çok mutlu olmaz!

Melon şapkasına sahip adamın arkasından kafa vurdu "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

1849'da soylu Edward Coke Londra merkezli bir şapka üreticisi olan Lock & Co.'ya gitti. şapkalar at sırtındayken ağaç dalları tarafından sık sık öldürüldüğünden, aile mülkünde çalışan oyun tutkunlarına daha uygun bir şapka. Buna karşılık, şirketin Thomas ve William Bowler Bowler şapkası olarak bildiğiniz sağlam ve sağlam şapkalar ile geldi.

 hırka rafı yan yana asılı "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1

iStock

TV'nin en sevdiği dost komşusu tarafından popüler hale getirilen bu rahat kıyafet ürünü aslında Kırım Savaşı sırasında 1800'lü yılların ortalarında bize geldi. 1854'teki Balaclava Muharebesinde, James Brudenell – Galler'in yedinci Hırka Kontu olan – mahkum bir şekilde öfkelenerek hayatta kaldığı mahkum bir suçlamaya yol açtı. . Galler'e döndükten sonra Brudenell, insanlar geri çekilmeyi öğrenmeden önce bir kahraman olarak selamlandı ve insanlar, sık sık giydiği örme keleği not almaya başladı ve bu da earl hayranları arasında hızla yüksek talep gören bir kıyafet haline geldi.

Mason kavanozu, gıda, konserve, domates sosu "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Bu çok amaçlı cam kavanozlar, son yıllarda ülke genelinde sadece restoranlarda ve konutlarda tanıdık yerler haline gelebilir, ancak aslında 1800'lerin sonlarından beri etrafta . Gıdaların korunmasını mükemmelleştirme sanatında bir öncü olan John Landis Mason 1858'de benzersiz konserve kavanozunu icat etti. 1884'te Mason'un tasarımı, günümüze kadar kavanozlar üreten Ball Corporation tarafından lisanslanmıştır.

bir performans sırasında bir şehir bandının saksofonları. "Width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Caz, blues ve rock 'n' roll müziğinin bu duygulu elyafı sadece ince havaya karışmadı. 1846 yılında Belçika enstrüman üreticisi Adolphe Sax tarafından icat edildi ve patentlendi. Metropolitan Sanat Müzesi'nin açıkladığı gibi Sax, üflemeli çalgı ailesi içinde "sağlam bir alt ses" eksikliğinden kaynaklanan bir boşluğu doldurmaya çalışıyordu.

Sığır eti ve peynirli mısır cipsleri yemeye hazır büyük bir tabakta servis ediliyor – Image "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Hikayenin söylendiği gibi, Teksas sınırına yakın bir Meksika kasabası olan Piedras Negras'daki Zafer Kulübünde maitre d 'olarak çalışırken, Ignacio Anaya bir grup kadın yemek için bir şeyler sipariş etmek için dolaşırken aşçıya yerleşemedi. Onları geri çevirmek istemedi, hemen yerinde bir yemek yarattı. Ancak, cipsleri, sadece tortilla cipsleri, peynir ve jalapeño biberlerinden oluşan, bugün gördüğünüzden daha az aşırıydı. İsim nereden geldi? Nacho aslında Anaya'nın lakabıydı, adının kısaltılmış bir telaffuzu.

Spor salonunda denge egzersizi yapan bir grup kadın. "Width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

Pilates kasları güçlendirmeyi, duruşu geliştirmeyi ve esneklik yaratmayı amaçlayan düşük etkili bir egzersiz şeklidir. iStock

I. Dünya Savaşı sırasında yürüyemeyen hastalarla çalışırken Joseph Pilates yeni fiziksel uygunluk yöntemini sınırlılıkları göz önünde bulundurarak geliştirdi. Ve New York'a göç ettiğinde, o ve karısı Clara, 1926'da pilatesin popüler bir rehabilitasyon egzersiz yöntemi olarak adını duyurmasına yardımcı olan bir spor salonu açtı.

Dönme dolapta sürün, seçici odak "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 795 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

Dönme dolap, herhangi bir iyi fuar, karnaval veya eğlence parkı için sevilen bir merkezdir. iStock

Dönme dolap, iyi bir fuar, karnaval veya eğlence parkı için sevilen bir merkezdir. Döner yolculuk, 1893'te Paris Fuarı'na (1889'da Exposition Universelle için inşa edilen) rakip olacak olan Columbia Exposition için bir yapı oluşturmak için bir meydan okuma ortaya çıktıktan sonra icat edildi. Meydan okumaya yükselen George Washington Gale Ferris Jr. Smithsonian dergisinin belirttiği gibi, yeni cazibe merkezi insanlara "şimdiye kadar hava panoraması az olanlara" erişim imkânı verdi.

Her biri plastik bir kapta tupperware "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 içinde farklı sebze türleri ” />

iStock

Her yerde yemek hazırlayıcılar ve artık sevenler, Earl Silas Tupper'a sonsuz yararlı ve taşınabilir plastik kaplar için teşekkür ediyorlar. DuPont'taki plastik bölümünde çalıştıktan sonra Tupper, 1938'de Earl S. Tupper şirketini kurdu. Plastik tüketim malları geliştirmeye odaklandı, sonunda daha dayanıklı ve dayanıklı bir plastik türü, hava ve su geçirmezlik geliştirdi. bir boya kutusunun kapağından sonra modellenmesini Bu iki ürünü bir araya getirin ve voilà, Tupperware doğdu.

 Sağlıklı Izgara Fesleğen Mozzarella Caprese Panini Sandviç "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1

iStock

Bu günlerde, eldeki en sevilen yiyeceklerin genel konseptinin tek başına bir buluş olduğunu unutmak çok kolay. Ve İngiliz asilzade Dördüncü Sandviç Earl'ü olan John Mantagu çoğunlukla yaratılışıyla kredilendirilir – Earl of Sandwich adında popüler bir sandviç zinciri bile vardır. Görünüşe göre Montagu, açlığını rutin olarak iki dilim kızarmış ekmek arasında bir parça biftekten başka bir şeyle tatmin edemeyecek hevesli bir kumarbazdı. Bu neden onun tercih ettiği bir yemekti? Yemek için oyun kartlarını durdurmak zorunda değildi.

dizel yakıt pompalı "genişlik =" 1200 "yükseklik =" 800 "veri-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

1800'lerin sonlarında, Rudolf Diesel buhar motorunun en çok olduğu bir zamanda sıkıştırılmış bir ateşleme motoru geliştirmeye başladı büyük endüstrilerin çoğunluğu tarafından yaygın olarak kullanılan güç kaynağı. Bu süreçte 13 yıl geçiren Diesel, sonunda ilk başarılı dizel motorunu 1897'de piyasaya sürdü. Bununla birlikte, buluşu için pazarlanabilirlik ancak 1913'teki gizemli ölümünün ardından geldi.

braille okuması "width =" 1200 "height =" 803 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

1800'lerin başında, üç yaşında bir çocukluk kazasından görme kaybının ardından Louis Braille Kraliyet Kurumuna gitti Charles Barbier tarafından oluşturulan yükseltilmiş noktaların birleşimlerini kullanan kodlanmış bir iletişim sistemi öğretildiği Kör Gençlik için. Barbier'in yönteminin çok karmaşık olduğunu tespit eden Braille, 15 yaşında başardığı daha basit bir evrensel okuma ve yazma sistemi oluşturmaya başladı. Ölümünden iki yıl sonra, Braille sistemi körlerin resmi iletişim sistemi olarak kabul edildi. Fransa, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler nihayetinde davayı takip ediyor.

jakuzide masaj jetlerinin su akışı "width =" 1200 "height =" 800 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

1943'te, o ve ailesi, yerli İtalya'dan Kaliforniya'ya taşındıktan sonra, Kenneth Jacuzzi romatizmal ateşle düştükten sonra, Romatoid artrit geliştirmesine neden oldu. Oğlunun durumu nedeniyle yaşadığı acıyı hafifletmek isteyen Candido Jacuzzi çocuğa evde rahatlama sağlamak için bir hidroterapi pompası geliştirdi. Ve portatif pompayı hastanelere ve okullara satarak, Roy Jacuzzi şimdi jakuzi ya da daha doğrusu jakuziler olarak bildiğimiz daha büyük birimler geliştirmek için ilham aldı.

onun tek parça streç giysi ve tayt giymiş ve bale barre yanında duran balerin. "Width =" 1200 "height =" 801 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Bir balerin ya da jimnastikçi değilseniz, bu elastik benzeri giyim eşyasının icatının arkasındaki tarihi bilmeniz olası değildir. Uçan trapez rutini icat ettiği bilinen Fransız sirk sanatçısı Jules Léotard tarafından yaratıldığı söyleniyor. Ona rutinlerini gerçekleştirmek için gereken maksimum esnekliği sağlayan bir kostüme ihtiyaç duyan Léotard, meseleleri kendi ellerine aldı ve kendisini soyadına göre tutan, cildi sıkı, tek parça bir giysi yaptı.

Mantar, Soğan Sos, Patates Püresi ve Yeşil Bezelye ile Salisbury Steak "width =" 1200 "height =" 900 "data-recalc-dims =" 1 ” />

iStock

Tarih boyunca birçok insan gibi, 1800'lerde bir tıp doktoru olan James Salisbury bazı gıdaların sağlık sorunlarının cevabı olduğuna inanıyordu ve bazı hastalıkları iyileştirme yeteneğine sahipti. İç Savaş sırasında da meyve ve sebzelerin tüm sağlık sorunlarının kökü olduğuna inanan Salisbury, hasta askerlere katı kıyılmış et ve sadece kıyılmış etle beslenerek tedavi etmeye çalıştı. Bu kıyılmış sığır köftesi sonunda Dr. Salisbury'nin adını taşıyan biftek yemeği oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here