Mardi Gras için New Orleans'a gidin ve şanslıysanız, mor, yeşil veya altın boncuklardan oluşan bir ip veya belki de üçü ile birlikte bir iplikçik atacak ve bir dilim kral kekin tadını çıkaracaksınız Aynı renkte pudra şekeri ile. Fat Tuesday'in resmi renkleri ilk kez 1872'de Mardi Gras'ın kralı Rex'in ilk geçit töreninde yapıldı. Günün gazeteleri, balkonların mor, altın ve yeşil renklerle örtülmesi gerektiğini belirten karnavalın kralından bildiriler yayınladı. Bu renk zaferi Mardi Gras ile ilişkilendirildiğinden beri, neden sorusu.

Neden üç renk?

Özellikle bu üç rengin neden, Mardi Gras'ın neden üç renge (iki, dört veya başka bir sayıya kıyasla) sahip olduğu ile ilgili daha kolay soruyu cevaplayalım. Yerel tarihçi Errol Flynn Laborde Rex krewe'nin (geçit töreni üreten örgüt) 125. yıldönümünü araştırdığında, Rex kurucularının “bir kralın bir krallığa ve bir krallığın bir bayrağı olması gerektiğine” inandığı sonucuna vardı. MardiGrasNewOrleans.com. Amerika Birleşik Devletleri, Büyük Britanya ve Fransa'nın her birinde bir tane olduğu için üç renkli bir bayrak bariz bir seçimdi. New Orleans'daki insanların Mardi Gras hakkında ne düşündüklerini öğrenin.

Neden bu üç renk

Mardi Gras'ın neden üç renkle ilişkili olduğunu bildiğimize göre, neden mor, yeşil ve altın inceleyelim. Rus Büyük Dük Alexei Alexandrovich Romanoff’un 1872 ziyaretini onurlandırmak için renklerin seçildiği uzun süredir düşünülse de, İşçi Partisi'nin farklı bir teorisi var. Geleneksel hanedanlık kurallarına göre, bir armanın hem renklere hem de metallere ihtiyacı vardır; beş renk seçeneği vardır: mor, yeşil, kırmızı, mavi ve siyah ve metal seçenekleri gümüş ve altın ile sınırlıdır. Mor uzun zamandır telif hakkı ile ilişkilendirildi, bu da onu kolay bir seçim haline getirdi. Altın, aynı şekilde, bir kral için gümüşten daha uygun olduğu için açıktı. Laborde oradan alanın mor, altın ve yeşil veya mor, altın ve siyaha daralmış olduğunu buldu. Yeşilin neden üçüncü renk olarak seçildiğini asla bilemeyebiliriz.

Renklerin anlamı

Rex'in geçit töreninde “Renklerin Sembolizmi” teması olduğu zamanlara 1892 yılına kadar tonlara resmi bir anlam verilmedi. Bu yıl morun adalet için, inanç için yeşil ve güç için altın olduğuna karar verildi.

Okul renkleri

Mardi Gras renklerinin, Louisiana Eyalet Üniversitesi ve Tulane Üniversitesi arşivleri için okul renklerinin seçiminden sorumlu olduğuna dair bir şehir efsanesi var. İddiaya göre, LSU renklerine karar verirken, New Orleans'daki mağazalar Mardi Gras sezonu için mor, yeşil ve altınla doluydu. Tüm mor ve altın eşyaları satın aldılar ve Yeşil Dalganın evi olan Tulane'yi sadece yeşil eşyalarla terk ettiler. LSU'nun 1860 yılında kurulduğu ve Tulane'nin 1834'e kadar uzandığı göz önüne alındığında, bu hikayenin ne kadar su içerdiğinden emin değiliz. Bildiğimiz şey, Karnaval için NOLA'ya gidiyorsanız, en iyi mor, yeşil ve altınızı giymek isteyeceğinizdir – daha fazla boncuk ve biblo yolunuza atmanın kesin bir yoludur. Ardından, daha önce hiç bilmediğiniz 16 Mardi Gras olgusu için okumaya devam edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here