Neredeyse tüm insanlar çikolatayı sever, yiyip bitirdiğimizde bize büyük bir zevk verir ve genel sağlığımıza zarar verebilecek yağ ve şekeri dahil etmedikçe doğrudan bizim için zararlı hiçbir şey içermez. Ancak, sevgili evcil hayvanlarımız için farklı bir hikaye; ulusun en sevdiği muameleyi büyük miktarlarda tüketirlerse, bu kadar hafif bir şekilde inmeleri olası değildir. İşte evcil hayvan çikolatanızı asla beslememelisiniz:

Çikolata, kafein gibi alkaloit bir kimyasal olan teobromin içerir. Kusmaya, ishale ve – yeterince yüksek dozlarda bile – kalp yetmezliğine ve nöbetlere bile neden olur. Çikolata zehirlenmesinin belirtileri insanlar için köpeklerle aynıdır, ancak köpeklerin çok daha küçük bir doza ihtiyacı vardır. Köpekler etoburdur ve metabolizmaları bizimki kadar çok çeşitli bitki kimyasalları ile başa çıkmak için etkili enzimler geliştirmemiştir. Köpekler, vücut ağırlığının kilogramı başına, çikolataya bizden yaklaşık üç kat daha duyarlıdır, bu nedenle 20 kilogramlık (44 pound) bir köpeği hastalamak için iki 120 gram (4.2 ons) bitter çikolata yeterlidir. bir kilogram (1.1 kilo) ölümcül bile olabilir. Bu yüzden tüm çikolatanızı evcil hayvanlarınızın ulaşamayacağı güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olmalısınız!


Daha fazla bilim ve teknoloji makalesi için, Nasıl Çalışır 'un son kopyasını tüm iyi perakendecilerden veya web sitemizden şimdi alın. Bir tabletiniz veya akıllı telefonunuz varsa, dijital sürümü iOS veya Android cihazınıza da indirebilirsiniz. Nasıl Çalışır dergisinin bir sayısını asla kaçırmadığınızdan emin olmak için bugün abone olun !


Artı, şunlara bir göz atın:

Hangisi daha akıllı: kediler mi köpekler mi?

Köpekler neden bir şeyleri kovalamayı sever?

Kediler geceleri nasıl görür?

Kediler ayaklarına nasıl iner?

Pers kedilerinin neden düz yüzleri var?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here