İskoçya'nın ulusal aracının sesi açıktır, ancak nasıl üretilir?

İskoçya'nın Dağlıklarında tartan borularının ayırt edici körüğü havada basamaklı olarak duyulabilir. Gaydalar yüzyıllardır İskoç geleneğinin bir parçası olmuştur, ancak kökenleri başka yerlerde yatmaktadır. Tam olarak bu tür bir enstrümanın ilk nerede icat edildiği konusunda belirsizdir, ancak bir teori işgalci Roma ordusunun boruları Mısır'dan İskoçya'ya getirmesidir.

Gaydalar ilk olarak savaş için bir araç olarak kullanıldı ve ilk olarak 1547'de Pinkie Savaşı sırasında belgelendi. Ses Highlanders'ı savaş alanına yönlendirirken boruların melodisinin 16 kilometreye kadar duyulabileceği söyleniyor. .

İkonik ve uzun ömürlü seslerini yaratmak için, gaydalar sürekli bir melodi oluşturmak için sürekli bir hava akışına güvenir. Gaydaların birçok yapısal varyasyonu vardır, ancak çoğu bir torba, melodi (değiştirici) borusu ve drone boruları içerir. Oyuncu, çantayı hava ile doldurarak, uygun şekilde adlandırılmış darbe borusuna üfler. Değiştiriciyi çalarken çantayı sürekli doldurmak ve kollarıyla havayı sıkmak oyuncunun görevidir. Hava, borulardaki sazlıklardan geçer ve torbaların üstündeki drone borularından ve tabanda değiştiriciden sürekli ses çıkarır. Kanaldaki delikleri kullanarak, çalar melodiyi diğer herhangi bir kamış enstrümanı gibi kontrol edebilir.

Üçüncü akciğeri oynamak

Bu Yayla borularının kontrolünde sürekli bir hava kaynağı kilit önemdedir


Bu makale ilk olarak Nasıl Çalışır sayısında yayınlanmıştır 112


Daha fazla bilim ve teknoloji makalesi için, Nasıl Çalışır 'un son kopyasını şimdi tüm iyi perakendecilerden veya web sitemizden alın. Bir tabletiniz veya akıllı telefonunuz varsa, dijital sürümü iOS veya Android cihazınıza da indirebilirsiniz. How It Works dergisinin bir sayısını asla kaçırmadığınızdan emin olmak için bugün abone olun !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here