Çünkü benim varlığımda yapar ve beni ikinci el kötü şansınıza maruz bırakırsanız, bir sorunumuz olur, bucko.

İyi bir günde, kendimi mantıklı bir insan olarak görmeyi seviyorum – rasyonel olsa bile, o kadar ileri gidebilirsem. Bununla birlikte, “süper” yi “batıl inançlara” koydum ve bir merdivenin altına girmedim, bir çatlağa basmadım, kuyruklu bir bozuk para cebe sokmadım ya da baş aşağı at nalı hiç düzeltilmedi hafıza hizmet ediyor ve eğer varsa, bunu bilmek istemiyorum. Televizyon sesini 13'te bile bırakmayacağım. Bir keresinde, neredeyse bir Uber yolculuğunu erken bitirdim, çünkü siyah bir kedi önümüzdeki caddeden geçti ve şimdi altıgen bir Toyota Corolla'nın yolcusu olduğumu biliyordum. Tahmin edebileceğiniz gibi, içeride bir şemsiye açmak kesinlikle masanın dışında.

Her şeyden önce, bilirsiniz, bir şemsiyeye sahip olmak için ne öngörü ne de anlamım var ve ikincisi, bu şemsiye ile, bir Pandora’nın kötü juju, kötü servet ve hoşnutsuz vibes kutusunu da açıyorsunuz. Hatta kamusal alanı paylaştığım yoldaşları bile tavsiye ediyorum: Ucube asansör kazasında aşağıya inmeyeceğim çünkü şemsiyenizi açmak için kaldırıma gelene kadar beklemek istemediniz ve mengene benzeri bir tutuş kullanacaksınız kanopinin iç mekandaki floresan ışığını görmek için yaşamamasını sağlamak. Dediğim gibi, mantıklı — akılcı, hatta. (Evimin asla evinizde kalmayacak bu 9 şanssız şeyden yoksun olduğunu zaten biliyorsunuz.)

Bu batıl inanç nereden geliyor?

Şemsiyenin kesin icadını kesin olarak belirlemek zordur, ancak eski Mısırlılar kesinlikle eski bir versiyonundan sorumludurlar, çünkü kurtarılan sanat rahipleri ve 1200 milyar kadar erken bir süre için gölge için kullanan telif haklarını tasvir eder. Mısır uygarlığındaki kökleri, bu batıl inancın kökenleri hakkında birçok spekülasyona dikkat çekti: kapalı ve güneşten uzak açık bir şemsiye, güneş tanrısı Ra'yı kızdırıyor veya tavus kuşu tüyü şemsiye, gökyüzü tanrısı Nut'u ve bir kişiyi taklit ediyordu. gölgesinin altında adım adım soyluların kutsal olmasıydı. Her iki varsayım da büyük ölçüde asılsızdır, ancak bu yine de bunu yaparken beni yakalayacağınız anlamına gelmez. Her ihtimale karşı, güneş tanrısını antagonize etmeme gerek yok. Bilime göre batıl inançlara inanmanızın gerçek nedeni budur.

Gerçekten de, içeride bir şemsiye açmak muhtemelen kötü şans değil – sadece sinir bozucu. 19. yüzyılın ortalarında yüzyılın ortalarında Paragon şemsiyesi ile İngilizler, bugün en çok tanıdığımız şemsiyelerin sunumuna tanıtıldı: bir mekanizmanın emrinde atılan çelik nervürlü kanopiler , sahipleri yağmurdan korumak için tasarlanmıştır. İnce ve portatiften geniş yanaşmaya ve tehlikeye çok hızlı bir şekilde geçiyorlar, bu nedenle iç mekanın sıkıştırılmış dirsek odası ve barınak için anayasal gereksizlik çok şemsiye dostu bir ortam sağlamaz. Panati’nin Gündelik İşlerin Sıradışı Kökenleri 'te, bilim adamı Charles Panati, “Küçük bir odada aniden açılan sert bir şekilde eğilmiş bir şemsiye, bir yetişkini veya çocuğu ciddi şekilde yaralayabilir veya kırılabilir bir nesneyi parçalayabilir. Böylece batıl inanç, kapalı mekanlarda şemsiye açmaya caydırıcı bir şekilde ortaya çıktı. ”Esasen, tamamen genişletilmiş bir şemsiye, yakın mesafelerde bir tehdittir ve bir batıl inanç dolaşmak uygulamayı önlüyorsa, Ra yağmurunun gazını tüm toksisitesi ile aşağıya bırakın. bir UV 11. SPF 100 hepinizle olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here