2016 yazının sonlarında büyüleyici bir iddia interneti fırtınaya sürükledi. İddia şok ediciydi, ancak medya organlarını ve Disney hayranlarının sosyal yayınlarını süpürecek kadar inandırıcıydı. Disney filmleri sadece üç şeyi yasakladı – ve bu üç şey sigara içmek, kazığa oturtmak ve kafa karıştırmaktı. Hikayeyi 2017'de Reader’ın Özeti 'da ele aldık ve ilgi çekmeye devam etti. Ama Disney’in mülklerine daha derinlemesine bakarken merak etmemiz gerekiyordu… bu doğru muydu?

Orijinal röportaj

İddia aslen nereden geldi? Meşru bir kaynaktan geldi. Ain't It Cool News ile yaptığı bir röportajda 2016’nın Pete’in Ejderha versiyonunun yöneticisi David Lowery bombayı attı. Lowery, “Disney ile bir sözleşme imzaladığınızda, filminizin sahip olamayacağı şey başlıklar, kazığa oturtma veya sigara içmek,” dedi. “Bunlar tam anlamıyla bir Disney filmine koymanıza izin verilmeyen üç şey.” Yani, evet, bu oldukça kesilmiş ve kuru ve aslında bir Disney filmi yapan bir adamdan geliyor. Fakat yine de… bazı açık istisnalar var gibi görünüyor.

İstisnalar

Tabii ki, bu hikayeyi paylaşan hiç kimse bu kuralın her zaman durum olduğunu öne sürmüyordu. Bizim parçamızda da belirttiğimiz gibi, Pinokyo 'ın sigara içme sahnesi 1940 klasiğinin en unutulmazlarından biridir ve Disney’in en ünlü kötü adamlarından biri olan deniz cadı Ursula ölmekle ölür.

Bu nispeten yeni bir kural olabilir mi? Olaf’ın unutulmaz (tamamen zararsızsa) 2013’te bir buz saçağıyla karşılaşması Dondurulmuş – Lowery bunu söylemeden sadece üç yıl önce – bu olasılığı mahvediyor gibi görünüyor. Bu 2016 röportajının Pete'nin Ejderhası çıktığında gerçekleşmesine rağmen, Lowery filmi çekmeye başladı ve muhtemelen 2015'te bu sözleşmeyi imzalamak zorunda kaldı. ve Dondurulmuş .

Ve sonra Disney’in franchise mülkleri var – en çok görülen filmlerinden ve en büyük para yapımcılarından. Işın kılıcı tarafından kazığa oturtma Yıldız Savaşları filmlerinde (huzur içinde yatıyor, Han Solo) biraz düzenli bir olay. Ve 2019'un Avengers: Endgame 'da tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmi olan megalomanik Thanos'un başı kesildi. iki kez .

Disney oto sansürünün kısa bir tarihi

Top Disney'in yazarı Christoper Lucas'a göre 1970'lerde Walt Disney Company'nin küçük bir kimlik krizi vardı: Disney'in En İyi 100 Listesi Amerika Sinema Filmleri Birliği (MPAA), 1968'de derecelendirme sistemini piyasaya sürerek film yapma ortamını değiştirdi. M yumurtalar bir bütün olarak artık içerikleri bakımından biraz daha az düğmeli olabilir ve işe yaramaktadır. Disney – aile dostu bir şirketin özü – köşeye sıkışmış hissetti. Lucas, “Elleri bağlıydı, çünkü onlar… G-dereceli, aile dostu” olarak değerlendirildi. Ve, elbette, gişe sayıları biraz acı çekti.

1984 yılında Walt Disney'in kayınpederi ve şirketin CEO'su Ron Miller, yapım şirketi Touchstone Pictures'ı (orijinal olarak Touchstone Films olarak adlandırdı) yarattı “böylece biraz daha keskin filmler yapabilirler,” Lucas diyor. Touchstone, Güzel Kadın Günaydın Vietnam ve Kraliyet Tenenbaumları gibi aile dostu olmayan filmler üretti. “Hala Disney; hala para kazanıyorlar ve filmler yapıyorlar ”diyor Lucas. Ancak Disney logosu yoktur ve Disney'in Touchstone Pictures'a sahip olduğunu bilen film meraklıları bile muhtemelen bu “Disney filmlerinin” hiçbirini çağırmayacaktır.

Ancak bunların Disney şemsiyesi altında kaldığı bilgisi, Disney'in bir bütün olarak ne tür içerikte olacağı ve “yasaklayamayacağı” konusunda tamamen yeni bir ışık tutuyor. Noel'den Önce Kabus 'nın ilk dakikası — aslında çocukları hedef alan bir Touchstone filmi ve çoğu insanın aktif olarak “Disney filmi” olarak düşündüğü bir film (birkaç cansız) oyulmuş kabak kafaları sivri kazık. Ve o filmin kahramanı Jack Skellington, kendi kafasını çıkarıyor. (Yine, şiddetle değil.) Ama yine de, David Lowery'nin imzaladığı sözleşme giderek daha keyfi görünmeye başlıyor.

Sigara içme yasağı geçerli (çoğunlukla)

Sigara içmeye gelince, Disney CEO'su Bob Iger 2015 yılında bu yasağa özellikle öncülük etti. MPAA, 2007'den beri filmleri derecelendirirken sigara içmenin varlığını dikkate alıyordu, ancak Iger, gelecekteki herhangi bir Disney filminde PG-13 ile özellikle yasakladı derecelendirme veya daha düşük. Ve evet, bu Disney'in sahip olduğu diğer stüdyoları da içeriyor. Iger'in söylediği gibi, “tahta boyunca: Marvel, Lucas, Pixar ve Disney filmleri” uygulanır.

Ama o zaman bile istisnalar var. Disney filmlerinde sigara içmek, “yaşamı sırasında sigara içmiş olabilen tarihi bir figür” ise veya “[portrays] sigarayı olumsuz bir ışıkta veya [emphasizes] olumsuz sonuçlar doğuruyorsa (Yani… belki Pinokyo sahnesi bugün bugün hala iyi olurdu…?)

Fark nedir?

Peki… neden tüm filmlerden Pete’in Ejderhası bu özel kısıtlamalara sahipti? Canlı eylem olduğu için miydi? Kural sadece Cinderella’nın Kalesi logosu başlangıçta beliren Walt Disney Studios filmleri için geçerli midir?

Lucas, muhtemelen sadece Walt Disney logosuyla ilgili olmadığını düşünüyor. Touchstone Pictures, radarın altında biraz daha uçabildi, ancak Star Wars, Marvel ve ark. Disney mülkleri (sadece parklara bakın!) ve bu kuralları çiğniyorlar.

Lucas'ın emin olduğu bir şey var: “Reytingler hakkında Disney ismini kirletmekten daha fazla endişeliler.” Ve muhtemelen Pete's Dragon böyle bir baskıya maruz kaldı. Özellikle PG puanıyla çocukları ve aileleri hedef aldı, oysa Star Wars ve Marvel filmlerini çocuklardan daha fazla olmasa da kesinlikle seven bazı yetişkinler var.

Pete'nin Ejderhası bir PG-13'e sahip olsaydı, Star Wars ve Marvel'in yapamayacağı bir şekilde bu hedef kitlenin çoğunu kaybederdi. Disney'in 'yı derecelendirme kuruluna böyle bir film göndermiş olması ve bir şeyleri düzeltmesi söylendiğinde ya da PG-13 derecesi alması durumunda çıkacak olsaydı, “bu çok kötü bir tanıtım olurdu. onlar, ”diyor Lucas.

Aksine, bir Star Wars veya Marvel Sinematik Evreni filmi için 'in PG-13 derecesinden daha az alması düpedüz garip gelebilir. Lucas ayrıca, bu tür filmlerde şiddetin daha iyi veya daha kötü olarak derecelendirme kurulundan daha fazla geçiş yapma eğiliminde olduğunu kabul ediyor. “Bir kafa kesimi 'karikatür-y' olarak kabul edilirse, [the ratings board] geçmesine izin verir” diyor. Bu filmler, doğaları gereği, fevkalade ve "çizgi roman – y" dir. Işın kılıcıları, Thanos'un kocaman, mor ve çok açık bir şekilde insan olmadığı gibi, gerçek dünya silahlarına benzemezler. Öte yandan, Pete'nin Ejderhası açıkçası hala bir masal olsa da, gerçek dünyada, bu diğer filmlerin geçebileceği çizgileri geçemeyecek kadar topraklanmıştı.

Sonuç olarak? Hayır, Disney filmlerinden üç şey ve sadece üç şey için kesin ve kuru yasak yoktur. Yasaklar daha fazla vaka bazında işlemektedir ve günün sonunda, sigara içme konusunda – 2016 kapsamının telaşında “en dolu” olarak gösterilen – en katı olanıdır. Ardından, Disney park çalışanlarının size söylemeyeceği bu sırları ortaya çıkarın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here