Bir ülkeyi tanımlamak için gelen bazı eğlenceler var. İngiltere'de kriket ve futbol var. Amerika'da beyzbol ve basketbol var. Ve Japonya'da sumo var.
Yaklaşık 2000 yıl öncesine dayanan sumo'nun köklerinin genellikle ritüel dansların düzenli olarak dua ve hikaye anlatma özelliği olduğu ve mahkemede güç gösterisi olduğu ülkenin yerel Şinto dininde yattığına inanılıyor. 17. yüzyıldaki Edo döneminde, bugün alışıldığımız seyirci sporuna benziyordu, ancak orijinal geleneklerinin çoğu hala geçerli.

Oyunda, oyunun amacı çok basit: ya rakibinizin herhangi bir parçasını (ayaklarının dibi hariç) yere koyun ya da tamamen halkadan zorlayın ('dohyo olarak adlandırılır) '). Bununla birlikte, gerçekte bu eski spor, sembolizm ve karmaşık kurallarla dolu, yüzeyde göründüğünden çok daha karmaşıktır. Gerçekten de, bir maç kazanmak için asansörler, atışlar, geziler ve hatta tokatlar da dahil olmak üzere 70'ten fazla farklı teknik kullanılabilir.

Güreş nöbetleri sadece saniyeler boyunca ya da en fazla birkaç dakika dayanma eğilimindedir ve ayakları önceden çalma ve yüzüğü tuzla arındırmak gibi ritüel uygulamalara çok daha fazla zaman ayrılmıştır. Dövüş, esasen hakem olan gyoji tarafından değil, aynı zamanda beş hakim tarafından denetleniyor; genellikle kazanan gyoji tarafından ilan edilir, ancak bir maç çağrılamaya çok yakınsa, hakimler içeri girebilir ve bir konferans çağırabilirler – bu günlerde video oynatımı eşlik eder.

Tüm profesyonel güreşçiler (rikishi olarak bilinir), sadece pratik yapmakla kalmayıp aynı zamanda yaşça orta yaştan itibaren yaşadıkları bir “istikrarlı” topluluğa aittir. Güreşçilerin yaptığı her şey, ne kadar antrenman yaptıkları ve ne zaman uyudukları, istikrarlı bir usta tarafından dikkatle izleniyor. Sıkı bir yaşam tarzıdır, ancak saflarda ısrar edenler için büyük ödüller kazanma şansı sunan bir yaşam tarzıdır. Japonya'nın ulusal sporu olarak, hala belirli bir önbellek yönetiyor, ancak genç kuşaklar beyzbol ve futbol da dahil olmak üzere diğer ithal sporların tadını çıkarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here