En basit haliyle, golf topları tek bir çizilmeye dayanıklı reçine tabakasından yapılır. Bu temel toplar zor aşınır ve havada uzun mesafeler uçurur, ancak çoğu topun birden fazla katmanı vardır. İki parçalı bilyalar, ekstra mesafe için sert bir plastik çekirdeğe sahiptir ve üç parçalı bilyalar, kauçuk bantlarla sarılmış kauçuk bir çekirdeğe sahiptir. Dış katman, üretan gibi daha yumuşak malzemeler için sert kaplamayı değiştirerek de değiştirilebilir. Bu toplar o kadar uzağa gitmiyor, ancak kısa atışlarda daha fazla dönüş yapabilir ve profesyonellere daha fazla kontrol sağlayabilirler.

Ancak, golf toplarını öne çıkaran önemli bir özellik var; gamzeleri. Oyun başlangıçta pürüzsüz toplarla oynandı, ancak oyuncular eski topların daha da ileri gittiğini fark ettiler. Bu hırpalanmış toplar çizik ve oyuklarla kaplandı ve yüzeydeki değişiklik hava akışını değiştirdi.

Hava, havada uçarken bir topun eğrisini sarar ve bazı moleküller bir 'sınır tabakası' oluşturarak yüzeye yapışır. Ancak pürüzsüz topların arkasındaki hava yüzeyden ayrılır ve hızlı hareket eden havaya geçerek yapışır. Topun ardından bu müstakil hava akışı sürtünme yaratır. Topu çukurlarla kaplayarak, hava akışı çalkantılı hale gelir. Bu, ilk sürüklemeyi arttırır, ancak havanın arkadaki topa yapışmasına yardımcı olan, böylece uyandırma boyutunu azaltan ve daha fazla kaldırma üretmeye yardımcı olan daha kalın bir sınır tabakası oluşturur. Çukurlardaki küçük değişiklikler, her top tasarımının kesin dinamiklerini değiştirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here