e otomatik tünel oto yıkama çoğumuzun etkileşime gireceği en büyük robot günlük hayatta. Sağlam alüminyum, makineyi taşımak için paslanmaya karşı dayanıklı çerçeve ve 30 tondan fazla aracı hareket ettirebilen bir konveyör bandı ile kimyasallar, yüksek basınç ve mekanik sürtünme kombinasyonu tam bir temizlik sağlar. ]

Bildiğimiz gibi ilk otomatik oto yıkama 1951'de Seattle'da açıldı ve o zamandan beri ilgili sanayi ve teknoloji katlanarak gelişti. Modern tünel oto yıkama, binlerce hareketli parça, çeşitli sabunlar ve balmumları ve aracı zarar vermeden etkili bir şekilde yıkamak için düzenleyiciler, sensörler ve göstergeler içerir. Etkili bir oto yıkama, araç yüzeylerindeki böcekleri, kuş pisliklerini ve gresi birkaç dakika içinde temizleyebilir.

İşlem genellikle ön-ıslatıcılarla, genellikle önce hafif bir alkali ile ve daha sonra hafif bir asitle durulama ile başlar. Bunu derin temizliğe deterjan ilave eder. Ana bölüm, "yıkayıcılar" olarak bilinen iki ila beş fırça içerir ve en azından biri, aracın üst kısmını temizlemek için yatay olarak konumlandırılır. Araçtaki boyayı korumak ve çizilmelere ve UV ışınlarına karşı korumak için bir mum eklenir.

Çerçeveyi hareket ettiren ve fırçaları döndüren bir hidrolik güç sistemi olmasına rağmen, işlemi kontrol eden bilgisayar sistemidir. Sürecin bir kısmı, en çok kir toplama eğiliminde olduğundan, aracın önünden geçerken fırçaların hızını artırmak gibi önceden programlanmıştır. Araç yıkamasının diğer kısımları, konumlandırma ve kontur algılamadan sorumlu fotoelektrik sistemler gibi sensörlere ve bunlardan gelen geri bildirimlere dayanır. Araba yıkamanın son kurutma aşamasında, bilgisayar önceki aşamalardan hatırlanan fırçaların hareketini tekrarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here