Gl ahşap kulübeler, kazan şarapları, dumanlı pişirme sobaları ve değerli biblo dizileri nedeniyle satış – bir Noel pazarının tüm imza manzaraları. Bugün, herhangi bir mevsimsel alışveriş gezisinin en önemli noktasıdır, ancak aynı zamanda yüzyıllar öncesine dayanan bir gelenektir.

Bu tezgahlar, çiftçiler Noel döneminde haftalık pazarlarını genişletme ve kış ziyafetleri için et satma fırsatı gördüklerinde Almanca konuşan Avrupa'da ortaya çıktı. Böyle bir pazar Avusturya'nın Viyana kentinde 1296 gibi erken bir tarihte kaydedildi.

En eski Noel pazarlarından bazıları Münih (1310), Bautzen (1384) ve Dresden'de (1434) ortaya çıktı. Tezgahlar kasaba meydanlarında toplandı ve 16. yüzyılda hediye alışverişi geleneği geliştiğinde daha popüler hale geldi. Efsanevi hediye veren Mesih (Mesih-Çocuk) idi ve pazarlar Christkindlmarkt olarak biliniyordu. Nürnberg bugüne kadar pazarın ilk gecesinde bu melek figürünün bir kısmını oynamak için yerel bir kız seçerek Christkind'e saygı duyuyor. Şehir ayrıca Noel'in ticarileştirilmesinin erken işaretlerini gördü – 1616'da cemaatinin cazip yuletid dükkanları arasında gezinmek için acele ettiğinde hoşnutsuz bir rahip kilise hizmetini iptal etmek zorunda kaldı.

Zamanla Noel pazarları dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde ortaya çıktı, ancak hala sosis, glühwein ve zencefilli çörek gibi Alman zımbaları artık ağaçlardaki tinsel kadar geleneksel olduğu için her şeyin başladığına dair işaretler var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here