İki bin yıl önce İsa Mesih'in doğuşuna üç magi ya da bilge adam yollamış olduğu söylenir, ancak Noel yıldızı olarak da bilinen Bethlehem yıldızının yol gösterici ışığının birkaç astronomik açıklaması olabilir.

Magi üç eski astrologdu ve Dünya'daki olayları açıklamak için yeni bir kralın doğuşu gibi gezegen ve yıldızları inceledi. Günümüzde, 'yıldız'ın olası kökenleri ile ilgili gezegensel hizalama, süpernova veya kuyruklu yıldız gibi birkaç teori gibi birçok teori vardır.

Referans olarak Yeni Ahit'te Matta İncili ile, sözde yıldızı araştıran modern gökbilimciler için sadece birkaç ayrıntı var. Magi'nin doğudan ortaya çıkan ve daha sonra batıdan tekrar ortaya çıkan bir ışıkla Beytüllahim'e yönlendirildiği söylenir. Bu, kaynağın parlak bir ışık üretecek ve gökyüzünde alışılmadık bir manzara olabilecek bir nova veya süpernova patlaması olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, nova / süpernova teorisinde bir kusur var: bugün gökbilimciler, o zamandan beri eski patlayan yıldızların ardından bulunabilecek bir bulutsunun izini göremiyorlar.

Gezegensel bağlaçlar, nadir olmaları ve gökyüzündeki hareket örüntüleri nedeniyle de bir açıklama sunabilir. Eski Çinli gökbilimciler tarafından MÖ 5 civarında kaydedilen bir kuyruklu yıldız İncil'de belirtilen yol gösterici ışık için başka bir kozmik aday olabilir.

Akademisyenler henüz Beytüllahim'in yıldızı için astronomik bir açıklama üzerinde anlaşmaya varmadılar, ancak teoriler sürekli olarak yeniden değerlendiriliyor ve belki de bir gün bir sonuca varacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here