daire

Herhangi bir nişanlı kişinin Facebook veya Instagram'a gidin ve olasılıklar fotoğraflarının çoğu olmasa bile çoğunun çok gizlice sol ellerini dahil et. Neden? Elbette yeni mücevherlerini sergiliyorlar! Evet, Batı Dünyasında, hem nişan yüzüğü hem de alyans geleneksel olarak sol yüzük parmağına giyilir. Ama neden nişan ve alyans sol tarafta giyilir? Ve neden soldan ikinci parmak "halka parmağı" olarak kabul ediliyor? Peki, binlerce yıl öncesine dayanan cevapları bulmak için tarih kitaplarının derinliklerine intik.

Neden yüzük parmağına yüzük parmağı deniyor?

Yüzük parmağı uzun zaman önce, özellikle de Eski Mısır dönemlerinde yüzük parmağı oldu. O zaman, George Monger'in Dünyanın Evlilik Gümrüklerine göre, insanlar bu parmağından kalbe [that] bir damar veya sinirin [that] gittiğine inanmaya başladılar vena amoris (AKA aşk damarı) olarak adlandırdı.

17. yüzyılda, Hollandalı doktor Lemnius ilaç parmağını (biraz da denir) ve biraz safran kullanarak bayılmış kadınları diriltebileceğini bile iddia etti. İddiaları, Monger'in kitabında belirttiği gibi, bu basit taktiklerin "bu parmağın katıldığı yaşam çeşmesini yenileyebileceği" idi.

Alyans neden sol taraftan giyilir?

Bilim o zamandan beri her parmağın kalbe giden damarları olduğunu kanıtladı. Ancak, bu nişanlı ve evli bireylerin bu düğün geleneğine ayak uydurmasını engellemedi. Bilim orada olmayabilir, ama romantik fikir kalır.

Monger, Amerikalıların da alyanslarını kolaylık ve gelenek olarak sol taraftan giymeye devam ettiğine inanıyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 10'unun solak olduğu göz önüne alındığında, "sol el, kural olarak, sağ kadar kullanılmıyor" diye yazıyor.

Bununla birlikte, dünya çapında alyanslarını sol yüzük parmağına takmayan birçok insan vardır. Alyans satıcısı My Trio Rings'e göre, çiftler, sol elin kirli olduğu düşünülen Hindistan'da alyanslarını sağ taraftan giymeyi tercih ediyorlar ve Ortodoks Hıristiyanlar da düğün bantlarını genellikle sağ ellerine giyiyorlar. Bu gelenek, "sol" – "uğursuz" kelimesi ile kötü ilişki nedeniyle başladı, "sol tarafta" anlamına gelen Latince bir kelimeden geliyor, Merriam-Webster.

Nihayetinde, nikah yüzüğünü nasıl giyeceğine karar vermek sana kalmış. Gelenek, sol yüzük parmağınıza takmanız gerektiğini söylese de, açmak ve isterseniz o halkayı sağ elinize koymakla ilgili yanlış bir şey yoktur!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here