Sevgililer Günü yaklaştıkça, muhtemelen her yerde göreceğiniz bir figür var. Elbette o kanatlı romantizm savaşçısı Cupid'den bahsediyoruz. Güvenilir yay ve oklarıyla donanmış, bulutların etrafında fermuarlar, gittiği her yerde aşk bağlantıları kurmaya hevesli. Ama bu sevgi irtibatını gerçekten ne kadar biliyorsun?

Aşk tanrısının karanlık kökenleri

Bugün, Aşk Tanrısı, aşk ve romantizmin en ikonik sembollerinden biri olarak görülüyor, ancak Sevgililer Günü için poster çocuğu olma yolculuğu uzun bir yol kat etti. Romantik kökleri, aşk tanrısı Eros olarak bilindiği zaman, eski aşk tanrısı Cupid'den önceki bir zamana kadar gider. Yunan mitolojisine göre, Afrodit'in oğluydu ve her zaman en güzel yollarla değil, hem tanrıların hem de fanilerin duygularıyla oynadı. History.com'un açıkladığı gibi, Cupid bir hikayede tanrı Apollon'un Daphne perisine aşık olmasına neden oldu … sonra sevginin karşılıksız olduğundan emin oldu. Diğer hikayelerde aşk tehlikeye girdi.

Bu karanlık çizgi belki de Cupid’in annesine kadar uzanıyordu. Efsanenin bazı varyasyonlarında Aphrodite, Eros'un aşık olduğu insan kadını (Psyche adlı) kıskanıyor ve Eros'u kadına büyü yapmak için kandırdı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hikayenin mutlu bir sonu yok.

“Eros bazen kanatlı bir kadın figürüyle temsil edilir; bu Psyche ”diyor Washington Üniversitesi Klasikler Bölümü'nde profesör olan Catherine Connors. “Bu“ ruh ”kelimesi aynı zamanda“ kelebek ”kelimesidir, bu yüzden ruhu kanatlı bir varlık olarak düşündüklerini biliyoruz. Eros ve Psyche'nin aşk görüntüleri, aşık olmanın bizi insanlar olarak dönüştürdüğü fikrini ifade etmenin bir yoludur. ”

Aşk tanrısı, beklenmedik bir kökene sahip olan bu lovey-dovey tatilinin tek unsuru değil. Bu hiç bilmediğiniz Sevgililer Günü'nün şaşırtıcı derecede karanlık tarihi.

Aşk tanrısı nasıl evrimleşti

Eros başlangıçta “yakışıklı” ve “karşı konulmaz” ölümsüz olarak temsil edilirken, Helenistik dönemde bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz tombul çocuk şeklini aldı. Peki, bu nasıl oldu? Connors, “Muhtemelen Eros'un kanatlarla temsil edilmesinin arkasındaki, eski zamanlara kadar giden, geçici veya kaprisli olmakla ilgili fikirlerdi” diyor Connors. “Eros'u bir çocuk olarak temsil etmek ve annesine bağlı olmak, sevginin üzerimizde olduğu düşünülen gücü kontrol altına almanın ya da sınırlandırmanın bir yoludur.”

Bu dönüşüm MÖ 4. yüzyılda gerçekleşti. Zaman ayrıca şöyle açıklıyor: “İnsanlar, insanları birbirlerini sevmeye zorlayabilen, cinsel olarak güçlü, kontrol eden adam tarafından korkutuldu.” Ama bir keresinde “sadece annesinin isteklerine” hareket ettiğini gördü. artık o kadar güçlü değil. İşte aşık olmanın nasıl bir şey olduğunu mükemmel bir şekilde yakalayan 49 alıntı.

Melek yüzleşir

Roma kültürü tarafından kabul edildikten sonra, Eros'un adı “arzu” kelimesinden kaynaklanan Cupid olarak değiştirildi. Roma tanrıları ve aile ağacının yapısında Cupid'in annesi şimdi Afrodit'in Roma şahsiyeti Venüs'dü. İsmi değişmiş olsa da, Romalılar Cupid'in daha az tehditkar, tombul yanaklı çocuk olarak Yunan'ın enkarnasyonunu korudu.

Yine de, gücünü hafife almamışlardı. Connors, “Eros veya Cupid genç olarak düşünüldüğünde bile, aşkın gücü hala şiddetli” diyor. “Romalı şair Ovid Metamorfozlarında Cupid'in oklara sahip olduğunu söyler – insanların aşık olmasına neden olan ve insanların sevgiyi reddetmesine neden olanlara öncülük eden altın olanlar.” Bu iç açıcı hikayelerle Sevgililer Günü ruhuna katılın ilk aşktan.

Çağlar boyunca aşk tanrısı

Cupid artık tebrik kartlarıyla ilişkilendirilirken, daha uzun, daha ciddi yazılı eserlerde bir zamanlar yıldız (ya da en azından costar) idi. “Cupid'in en geniş edebi temsili, Kuzey Afrika'dan Apuleius tarafından MS 160 civarında Latince yazılmış bir romandadır” diyor Connors. “Romandaki bir karakter, Psyche’nin Cupid’in görünmez hizmetkarlar tarafından beklendiği gizemli ve lüks evine varış hikayesini anlatıyor. Gün boyunca onu görmüyor, ancak gece boyunca birlikte uyuyorlar, merakla aşılıyorlar, Psyche ona bakmak için bir lamba kullanıyor ve ona yağ dökene kadar. Yeniden bir araya gelip evlenene kadar birçok davadan geçiyor. ”

Aşk tanrısının mitolojik pembe dizisi, popüler bir modern klasiğin kökü olan başka bir edebi esere ilham verdi. Connid, “Cupid ve Psyche, 1740 yılında Gabrielle-Suzanne de Villeneuve tarafından yazılan Güzel ve Çirkin adlı hikayenin ilham kaynağıydı. “Benim görüşüme göre bu, Disney'in Güzelliği ve Canavar 'un Apuleius'un romanındaki görünmez hizmetçilerine kadar hatırladığınız dans çaydanlık ve şamdan anlamına geliyor.”

Aşk tanrısı Sevgililer Günü'nün maskotu olur

Yüzyıllar boyunca, Sevgililer Günü bir romantizm kutlaması olarak görülüyordu ve Cupid muhtemelen tatili temsil etmek için doğal bir uyum gibi görünüyordu. Connors, “Şair Chaucer, kuşlarla ilgili bir şiirde, Sevgililer Günü'nü sevgiyle ilişkilendirir ve daha önceki halk geleneklerinden yararlanıyor olabilir” diyor. “Görsel olarak, aşk tanrıçası Eros / Cupid'i annesiyle tasvir eden uzun sanatsal gelenek devam etti ve Sevgililer'in kartları 19. yüzyılın ortalarında ticari olarak basılmaya başladığında mevcuttu.”

Renkli ve karmaşık geçmişine rağmen, her yerde umutsuz romantikler, etrafta yüzen ve ruh eşleri olanları eşleştiren yaramaz ama iyi niyetli bir tiran (şimdi kötülük yerine iyilik için gücünü kullanan) fikrini sevindiriyorlar. Tatilde kendi yaramazlıklarınız için, hayatınızdaki özel biri için bu 19 komik Sevgililer Günü kartından birini satın alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here