Bu yıl, kadınlara anayasa oy hakkı veren 19. değişiklik değişikliğinin 100 . Yıldönümü. Ancak bu önemli kilometre taşı neredeyse hiç olmadı. Değişiklik nihayetinde tek bir oyla kabul edildi – ve ister inanın ister inanmayın, Tennessee yasa koyucusunun annesinden “aye” oy kullanmaya ve tarihin gidişatını değiştirmeye ikna etmiş olabilecek bir mektuptu. Bu, 19 nci değişiklik Değişikliğin, kadınların tarihini sonsuza dek değiştiren bu 13 anla birlikte, toprakların yasası haline gelmesinin arkasındaki az bilinen, ilham verici hikayedir.

Oy hakkı hareketinin tarihi

Kadınların oy kullanma hareketi resmen 1848'de New York Seneca Şelalesi'nde bir kadın hakları kongresinde bir araya geldiklerinde başlatıldı. Önümüzdeki 70 yıl boyunca, hareketin liderleri – Susan B. Anthony ve Elizabeth Cady Stanton gibi ev isimleri de dahil – kadınların federal, eyalet ve yerel seçimlere katılmasına izin veren anayasa değişikliği için mücadele etti. Kadınlar halihazırda bazı eyaletlerde oy kullanabiliyorlardı, ancak seçmenler kadınlara her yerde oy kullanma hakkı veren ulusal bir yasa istiyorlardı. İster daha önce kutlanmış olsunlar ister daha fazla tanınmayı hak eden gizli bir figür olsun, bu kadın öncüler de dünyayı değiştirdi.

Güller Savaşı

1920'de zafer nihayet yakındı. Önerilen 19 Değişiklik 35 ülke tarafından onaylanmıştı ve seçmenlerin, ABD Anayasası'na resmi olarak eklenmesi ve toprağın yasası haline gelmesi için değişikliği onaylamak için sadece bir devlet daha gerekiyordu. Tennessee, o yaz değişiklik için oy veren son ülkeydi. Suffragistler ve muhalifleri, eyalet meclislerini davalarına katılmaya ikna etmeyi umarak başkent Nashville'de hızla dükkân açtılar. Acı rekabeti, aktivistlerin hangi tarafta olduklarını beyan etmek için kıyafetlerini sabitleyen güllere referans olarak Güller Savaşı olarak bilinir. Oy hakkı savunucuları sarı güller giyerken anti-destekçiler kırmızı güller giydiler.

Tennessee’nin en genç yasa koyucusu

Her iki taraftan da haftalarca süren yoğun kampanyalara rağmen, Tennessee eyalet yasama organı önerilen 19 . Suffragistler, muhafazakar bir bölgeden 24 yaşındaki bir temsilci ve eyaletin Temsilciler Meclisi'nin en genç üyesi olan Harry Burn'un oylarından özellikle emin değillerdi. Burn ile sık sık konuşmuşlardı, ancak hangi şekilde oy vereceğini açıklamamıştı. Son olarak, Tennessee'nin Burn da dahil olmak üzere Temsilciler Meclisi, 18 Ağustos 1920'de değişiklik için oy toplamak üzere toplandı. Ancak ABD 19'u değişiklik Değişikliğini geçmeden çok önce, bu 15 ülke zaten kadınlara oy kullanma hakkı vermişti .

Kilitlenmemiş bir Kongre

Her iki taraftaki aktivistler, Burn odaya girerken galeriden nefis bir nefesle izlediler. Anti-yoksulların kırmızı gülünü giyerek, başka bir seansa kadar değişikliği masaya yatırmaya veya reddetmeye karar verdi. Suffragistler dehşete düştüler; Burn’un oyu, değişikliğin başarısız olabileceği ve kadınların oyu kazanma çabalarını durdurabileceği anlamına geliyordu. Ancak son dakika geri dönüşünde, başka bir eyalet yasa koyucusu olan Banks Turner, değişikliğe oy verdi ve nihai oylamayı bağladı. Bir oy daha lehine, 19 . Değişiklik nihayet kabul edildi. Daha sonra olanlar, modern tarihin en önemli anlarından biridir.

Bir annenin mektubu

Burn ilk başta anti-destekçilerle anlaşırken, taraf değiştirmeyi düşünmesi için önemli bir nedeni vardı. O sabah Burn’un annesi Phoebe Ensminger Burn’dan bir mektup gelmişti. “Yaşasın ve oy kullanmak için oy verin!” Diye yazdı. “Onları şüphe etme. Bazı konuşmaları fark ettim. Acıdılar. Nasıl durduğunuzu görmek için izliyordum, ancak henüz bir şey fark etmedim. ”Oğlundan“ iyi bir çocuk ”olmasını ve 19 . Mektup Burn’un bu konudaki fikrini değiştirdi. Burn daha sonra “Bir annenin tavsiyesinin bir çocuğun takip etmesi için her zaman en güvenli olduğunu biliyordum ve annem onay için oy vermemi istedi” dedi. İşte bugün hala yankılanan 14 ek erken feminist alıntı.

19. Değişiklik kabul edildi

Yanık, adı söylenirken durdu, hala kırmızı gülü giyiyor ve annesinin mektubunu cebinde taşıyor. Burn, odadaki herkesin şaşkınlığına, önerilen değişiklik hakkında oy vermesi istendiğinde “evet” dedi. Seyirciler durakladı, sonra neşeyle ve öfkeyle patladı. Burn'un oyu, kadınlara oy hakkı vererek on yıllardır süren oy kullanma mücadelesini tamamladı, ancak tarihi kararı o sırada herkes tarafından kutlanmadı. Aslında, aşağıda anti-sığınmacıların öfkeli kalabalığından kaçınmak için, üçüncü katın çıkıntısı boyunca sürünen – eyalet başkenti binasının tavan arasında saklandığı iddia ediliyor. Yine de Burn ve annesi sayesinde 19. değişiklik 2020'de 100'e dönen 100 şey arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here