Dünyanın Bilinmeyen Harikaları
Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

Bilinen yedi harika olmasına rağmen çoğunlukla başka Dünya harikalarının da olduğunun farkına varılmıyor. Dünya üzerinden bilinen harikalardan çok daha fazlası yer almaktadır ve pek bilinmeyen bu harikalar, yıl içerisinde yerli ve yabancı pek çok turiste de kucak açmaktadır. Daha bilinir hale gelmeleri için çaba harcanmaktadır ancak günümüzde hala bu önemli yapılar pek bilinir halde değildir. Daha bilinir hale getirilmeleri için özellikle farklı tekniklerin kullanılması ve etkinlikler düzenlenmesi olasıdır. Bilinen harikalar genellikle bu şekilde tanınmış ya da medya tarafından bilinir hale getirilmiştir ve bunlar artık birer genel kültür testinin sorusu haline gelmiştir.

Meroe Piramitleri

Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

Sudan’da yer alan Meroe Piramitleri, Mısır Piramitlerini andırsa da onlardan daha yalnız bir halde çölün ortasında yer almaktadır. Bu piramitler onlardan bir miktar daha küçük olan yapılarına rağmen oldukça dayanıklı malzemeden inşa edilmişlerdir ve bu şekilde kaç yıldır bulundukları konusunda çeşitli görüşler ortaya atıldıysa da net bir tarih söylemek oldukça zordur. Oldukça düzgün şekilde yapılmış olmaları ile görenleri hayrete düşüren bu piramitler, dünyanın harikaları arasında önemli bir yere sahiptir.

255 adet piramit bu bölgede belli düzenler halinde sıralanmış şekilde bulunuyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasına rağmen bu bölge ne yazık ki yıl içerisinde pek ziyaretçi almayarak adeta çölün ortasında unutulmuş halde tek başına dikiliyor.

Pula Arena

Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

Hırvatistan’da yer alan bu antik Roma amfi tiyatrosu, dünyanın en iyi korunan yerlerinden biridir. Burada temmuz ayı içerisinde festivaller düzenleniyor ve konserler verilip çeşitli etkinlikler yapılıyor. Bu bölgeye gelecek olanların özellikle de festival dönemine yakın zamanda bölgeye uğraması çok daha iyi olacaktır. Festival haricinde gelindiğinde ise bu bölgedeki tiyatroyu gezmek ve bu tiyatro ile ilgili çok daha fazla bilgi öğrenmek mümkün.

Palitana Tapınakları

Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

Hindistan’da yer alan bu tapınaklar topluluğu içerisinde dünyanın en büyük tapınaklarını da bulunduruyor. 863 adet tapınağı izleme şansı sunan bu yerde 900 yıllık tapınaklar yer almaktadır ve bunlar da özel işleme ve girişlerindeki heykelcikleri ile de gelenleri büyülemektedir. İçerisinde e özenle hazırlanmış pek çok tasvir heykeli bulunan bu ilginç tapınaklar, yıl içerisinde pek çok turiste kapılarını açmaktadır ve önemli bir dini merkez olarak kendini ön plana çıkartmaktadır. Bu tapınaklar yılın hemen hemen her döneminde kolaylıkla ziyaret edilebilir.

Vaadhoo Adası

Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

Adeta bir yıldız denizine bakmak isteyenlerin büyülenmiş şekilde deniz dalgaları ile sıcak suda planktonları görmesi mümkün. Maldivler’de yer alan bu sahillerde hava karardıktan sonra oluşan bu eşi benzeri olmayan manzara, derdi tasayı unutturan bir güzelliğe sahip. Bu planktonlar özellikle de sıcak suda görülür halde olarak sahilleri gece saatlerinde aydınlatmaktadır ve adeta ışık döşenmişçesine büyüleyici bir aydınlatma sağlamaktadır.

Bölgeye gelenlerin burayı ziyaret etmesi ve buradaki enfes deniz manzarasında planktonların hareketlerini adeta yıldızların denize inişi gibi izlemesi mümkün. Bu ilgi çekici manzara, bölgeye giden ziyaretçilere esrarengiz ancak benzersiz de bir gezi alanı sunuyor.

Borobudur Tapınağı

Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

Endonezya’da yer alan bu dünyanın en büyük Budist tapınağı aynı zamanda da tek parça halinde olması ile yıl içerisinde pek çok ziyaretçiye kapılarını açar. Tek parça halinde kalmış olması oldukça önemlidir çünkü eski yapılar bozuldukları için zamanla daha da aşınmaktadırlar ancak bu tapınakta durum böyle değildir. Tek parça halinde ve sapasağlam şekilde bulunan bu tapınak, özellikle de ibadet merkezi olmak için olabildiğince uygun bir yerdir.

Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor olsa da bu tapınak uzun yıllar tek başına bırakılıp gidildiği için hakkında pek bir şey söylemek de mümkün olmuyor. M.S. 750’lerde inşa edildiği düşünülse de buna dair kesin herhangi bir kanıt olduğunu da söylemek mümkün değil. Bu dönemlerde böyle bir tapınak inşa etmenin zorluğundan bahsetmek gerekir ise oldukça kısıtlı imkanlar ile bunların başarılması kesinlikle yadsınamaz ancak imkansız denecek kadar da zor.

Cordoba Şehri

Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

İspanya’da yer alan ve ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi bekleyen bu şehir, ipek ürünleri üreten bir şehir olması ile bilinen bir yerdir. Öncelerde Roma yerleşimi olmasına karşın sonradan bir Müslüman sömürgesi haline gelmiştir. Bu da bölgenin kazancını düşürdüğü için önemini de yitirmesine sebep olmuştur.

Adeta tarihin içinde bir tura çıkmaya yarayan bu şehir, pek çok eski evi ve benzeri yerleri ile tarihin içine dalmaya olanak tanıyor. Bu şehri ziyaret ederek sömürgenin de parlak dönemlerin de izlerini şehrin pek çok yerinde görmek mümkün.

Walls Of Stone

Hırvatistan’da bulunan bu surlar, Avrupa’daki en uzun ikinci duvar olma özelliğini de taşıyor. Korunma amacı ile inşa edilmiş olan bu surlar, ekonomiyi kurtarmak amacı ile yapılmış ve işe de yaramış. İki kasabayı birbirine bağlayan bir konumda bulunan bu surlar, yol boyunca eşi benzeri olmayan bir manzarayı da ziyaretçilere sunuyor ve keyifli bir yolculuk için zevkli bir fırsat tanıyor gelenlere.

Ogasavara Adaları

Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

Japonya’da yer alan bu adalar, karaya hiçbir bağlantısı olmayan esrarengiz yerlerdir. Farklı bitki ve hayvan türlerinin bu bölgede yaygın şekilde bulunması mümkündür. Tokyo’dan yapılacak olan 24 saatlik bir deniz yolculuğu ile bu bölgeye ulaşım sağlamak mümkün. Bu bölge aynı zamanda da eşi benzeri olmayan balık, böcek, kuş ve yengeç türlerine de ev sahipliği yapıyor. Farklı dokusu ile pek çok çeşitte hayvanı ve bitkiyi bölgede görmek mümkün.

Kamp yapmanın ve belirlenen yollardan sapmanın yasak olduğu bu adalar içinde barındırdığı türlerden dolayı da tehlikeli kabul edilebiliyor. Tehlikeli olarak nitelendirilmesinin sebebi ise tüm türlerin ve bölgedeki canlıların henüz tam anlamı ile keşfedilmemiş oluşu.

Machu Picchu

Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

Peru’da yer alan bu bölge yerel çiftçiler tarafından keşfedilmiş bir antik alandır. Yazı ve tekerleğin bulunmadığı bu dönemde fay hattı üzerine inşa edilmiş ve yerin 9 fit altında yer alan bu bölgenin nasıl inşa edildiği sırrını hala korusa da üstün mimari yeteneklere sahip olan yerliler tarafından inşa edildiği tahmin ediliyor. Bu dönemde böylesin düzgün şekilde ve doğru biçimde inşa sağlamak, imkansız denecek kadar zor olsa da araştırmaları hala devam ediyor.

Nan Madol

Dünyanın Bilinmeyen Harikaları

Mikronezya’ya bağlı olan ve bir lagünün içine inşa edilmiş olan bu bölge, bir kanal ağı ile birbirine bağlı olan pek çok küçük yapay adadan oluşuyor. Nan Madol, “aralardaki boşluk” anlamına geliyor ve bu da adacıkları birbirine bağlayan kanallara bir gönderme olarak kayıtlara geçiyor. Atlantis ya da Pasifik Venedik’i olarak adlandırılan bu bölgenin zamanında nasıl yapıldığı hala bilinmese de ilginç bir şekilde oldukça canlı şekilde hala bölgede varlığını korumaktadır. Harabe haline gelmiş olsa da canlılığından hiçbir şey yitirmemiştir ve genlikle doğa yürüyüşlerini sevenler tarafından bu bölge tercih edilir. Bölgeye gelecek olanların kaybolmamak için yollara özellikle dikkat etmesi gerekiyor ve bölgedeki canlıların da doğal alanlarının özellikle bozulmaması için dikkatli olunması şart.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here