Bosna Hersek Nasıl Bir Ülke- Nerelere Gidilmeli – Bosne Hersek Hakkında Gezi Rehberi

0
49

Bosna Hersek Gezi Rehberi Meraba Arkadaşlar Bu Yazımızda Sizlere Bosne Hersek Hakkında Gezi Rehberinden Bahsedeceğim Araştırmalarım Sonucu Ulaştığım Bilgileri Sizinle Paylaşacağım 🙂 Para Olsaydı Gezer Söylerdik

Bosna Hersek Hakkında Genel Bilgiler – Bosna Hersek Gezi Rehberi

51.197 km karelik bir yüzölçümüne sahip Bosna-Hersek Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ayrılır. Bunun yanı Dizi ülke Gene bizzat içinde Bosnalı ve Hersekli olarak da ikiye ayrılmaktadır. Bosna ülkenin şimal bölgesidir. Hersek ise ülkenin Cenup bölgesi olarak geçmektedir. 1991 yılında yapılan nüfus sayımında ülke nüfusu 4.354.911 iken,bu sayının 2013 yılında yapılan sayımda geçen 22 yıllık vakit diliminde artan göç oranı ve savaşlarda verilen kayıplara bağlı olarak 3.800.000 kişiye düştüğü söylenmektedir.

Bosna Hersek Nasıl Bir Ülke- Nerelere Gidilmeli - Bosne Hersek Hakkında Gezi Rehberi

Bosna-Hersek komünizmin etkilerinden Yepyeni yeni kurtulmaya başlayan bir ülkedir. Şehirlerdeki savaşın etkileri silinmiyor, duvarlardaki mermi izlerinin hâlâ duruyor olması, Yepyeni doğacak olanların, gençlerin tarihlerini unutmaması içindir. Milijacka Nehri ile çevrelenmiş başşehir Saray bosna’daki İkinci Dünya Savaşı’nı simgeleyen ve gece gündüz yanan ‘Sönmeyen Ateş Anıtı’; içsavaş vaktinde yapılan ümit Tüneli; Birinci Dünya Savaşı’nın ilk izlerinin yer aldığı Latin Köprüsü; 1992 yılındaki Dahil savaşta Sırp milliyetçiler tarafından yakıldıktan sonra restore edilip tekrar halka açılan ve ülkenin en Mühim ulusal arşivine sahip Viyeçnitsa Kütüphanesi; Neratva Nehri üzerinde yer Meydan ve UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde bulunan Mostar Köprüsü; 1895’ten bu yana Bosna halkının inadını simgeleyen, ulusal bir sembol haline gelen ve 1997’den beri restoran olarak hizmet veren InatKuca Evi; denize kıyısı olan Neum şehri; Kravitse Şelaleleri Bosna Hersek’de görülmesi şart olan yerlerdir.

Avrupa’nın en egzotik ve benzeşik müziği olarak adlandırılan Balkan müziğine Bosna-Hersek’in ayrımlı milletlere hane sahipliği yapan bir ülke olmasının etkisi de anımsanmıcak derecede büyüktür. Dünyaca Meşhur müzisyen Goran Bregović bu topraklarda yetişmiş bir sanatçıdır.

Bosna Hersek Bölgeleri – Bosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna-Hersek’in başkenti Saray bosna’dır. Saray bosna dışında malum başka Mühim şehirleri ise köprüsüyle Meşhur olan Mostar, Banja Luka, Trebinje,Bihac, Neum, Travnik, Medjurgorje, Tuzla, Srebrenitsa vePrijedor’dur.Bu şehirler içinde bulunan Mostar Köprüsü, Poçitel Köyü, Kravitse Şelalesi, Tuzla Kantonu, Bosna Piramitleri, Una Nehri ve Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü ise görülmesi şart olan yerler arasındadır.

Bosna Hersek Hangi Bölgededir – Bosna Hersek Gezi Rehberi

Güneydoğu Avrupa’da bulunan Bosna-Hersek, kuzeyden ve batıdan Hırvatistan, doğudan Sırbistan, güneyden Karadağ ile çevrilidir. Cenup bölgesinde Adriyatik Denizi’ne 20 km’lik bir kıyısı vardır. Avrupa kıtasının güneydoğusu, İtalyan Yarımadası’nın doğusu, Anadolu’nun batısı ve kuzeybatısında bulunan; Balkan ülkelerinden biridir.

Bosna Hersek Nasıl Bir Ülke- Nerelere Gidilmeli - Bosne Hersek Hakkında Gezi Rehberi

Bosna Hersekte Hangi Diller Konuşuluyor

Bosna Herseğin Resmi Dilleri Boşnakça , Sırpça Ve Hırvatçadır

İngilizce İse Nerdeyse İkinci Dil Olarak Kullanılır

Bosna Hersek’in Tarihi Hakkında Küçük Bir Bilgi

Bosna Hersek Nasıl Bir Ülke- Nerelere Gidilmeli - Bosne Hersek Hakkında Gezi Rehberi

Akdeniz’e kıyısı olan oldukça Çok ülke gibi Bosna-Hersek de tarihteki ilk yerini Roma İmparatorluğu hâkimiyeti altında almıştır. İmparatorluğun çöküşünden sonra bir müddet Macarlar ve Sırplara karşı savaşmıştır. 1463 yılında Osmanlı’nın idaresine geçen Boşnaklar, böylelikle İslam dinini de benimsemiş olmuşlardı. 1986-1992 yılları arasında yaşanan kanlı Dahil savaşların sonrasında Yugoslavya parçalandı. sonrasın da da Slobadon Miloşoviç‘Büyük Sırbistan’ kurma hayalleriyle büyük bir kırım gerçekleştirdi.Masum siviller, aydınlar ve seçilmiş kişilerin öldürülmesiyle gerçekleştirilen bu soykırıma karşı Birleşmiş Milletler sessiz kalmıştır. 1990 yılı sonlarında yapılan seçimlerde devlet başkanı olan Aliya İzzet Begoviç, Mart 1992’de yapılan referandum sonrasında Bosna-Hersek’in bağımsızlığını duyuru etmiştir.

Bosna Hersek’e Nasıl Gideriz

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından üç aya kadar vize istemeyen Bosna Hersek’e erişim hava yolu ve siyah yolu ile sağlanabilir. Hava yolunu seçenek edecek vatandaşlar için İstanbul’dan Saray bosna ve Mostar’a dolaysız uçuşlar bulunmaktadır. Diğer şirketler de aktarmalı olarak Saray bosna ve BanjaLuka’ya gitmektedirler. Belgrad veya Zagreb aktarmalı bir şimendifer yolculuğu ise takriben 20 saat sürmektedir. siyah yolunu seçenek edecek vatandaşların ise Bulgaristan sınırından transit vize almaları gerekmektedir.

Bosna Hersek’in Kültürü Hakkında Kısa Bilgi

Bosna Hersek Nasıl Bir Ülke- Nerelere Gidilmeli - Bosne Hersek Hakkında Gezi Rehberi

Boşnaklar (%46, 1) Sırplar (%37,9) Hırvatlar (%14,6) Bosna Hersek’in ayrımlı etnik gruplarını ve kültürünü oluştururlar. Bu vaziyet sosyal ve kültürel alanda da çeşitlik sağlamıştır. Boşnaklar kültür ve geleneklerine çok bağlıdır ve kendilerine has özellikleri vardır. Örneğin kahveyi lokumsuz içmezler, misafirliğe giderken kesme şeker götürürler, akordeon onlar için vazgeçilmezdir ve inatlarıyla meşhurdurlar. Sırplar Boşnaklara göre henüz içlerine kapanık özellikleriyle bilinirler, çok Çok dışarı çıkmazlar, milliyetçilikleriyle ön plandadırlar.Özellikle Saray bosna ve Mostar’da Osmanlı’nın izlerine henüz çok rastlanmaktadır. henüz önceki Ortodoks Kilisesi, Gazi Hüsrev erkek Cami, özdeş vakitte bir sinagog olan Bosna Hersek Yahudiler Müzesi ve Saray bosna Katolik Katedrali gibi ayrımlı dinlerin ibadethaneleriyle Bosna-Hersek gezginler tarafından fazlasıyla Alaka görmektedir

Bosna Herseğin Mutfağı Hakkında Kısa Bilgi

Bosna Hersek Nasıl Bir Ülke- Nerelere Gidilmeli - Bosne Hersek Hakkında Gezi Rehberi

Bizans, Osmanlı, garp Avrupa etkilerini harmanlayan bir ülke olması Bosna Hersek’in mutfak kültürüne de epey büyük bir katkı sağlamıştır.Saraybosna usulü köfte olan Cevapi, bir hamur çeşidi olan Pita, Boşnak Böreği,İtalyan ravolisini andıran Klepe, yöresel bir lezzet olan erkek Çorbası, içinebeyaz şarap eklenerek yapılan et ve ayrımlı sebzelerden oluşan Bosanski Lonac Bosna-Hersek mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır

Bosna Hersek’te Yapılan Festivaller Ve Tarihleri

Bosna Hersek Nasıl Bir Ülke- Nerelere Gidilmeli - Bosne Hersek Hakkında Gezi Rehberi

ayrımlı halklarının beraber yaşamasının üzerinde büyük etkisi olan Bosna-Hersek için festival vakitleri da çok Muhtelif ve gelişmiştir. Tiyatro, müzik, sinema, çocuk ve geleneksel festivalleriyle vatandaşlarına ve turistlere ayrımlı festival tatları yaşatan ülkenin başlıca festivalleri şöyledir:· Bosna Hersek’te yaşanan savaşa tepki olarak 1995 yılında başlayan Saray bosna Film Festivali, ülkenin en önde gelen festivali sayılmaktadır.Temmuz ve ağustos ayları arasında düzenlenmektedir.

· 1997 yılından beri düzenlenen ve uluslarası bir festival olan Saray bosna Caz Festivali her Sene kasım ayında ayrımlı milletlerden sanatçıları bir araya getirmenin yanı Dizi Yepyeni yeteneklere de bir kapı açar.· 2004 yılından beri düzenlenen ve Bosna-Hersek’in her yerinden takriben 40 bin çocuğun katıldığı Çocuk Festivali’nde eğlence ve eğitim odaklı atölyeler,oyunlar, dans performansları ve henüz oldukça Çok etkinliğin düzenleniyor.Festival,Güneydoğu Avrupa’nın en kapsamlı çocuk festivali olarak bilinmektedir.· Ağustos ayında Kastel Kalesi içinde düzenlenen Banja Luka Yaz Oyunları ayrımlı ülkelerden gelen ziyaretçilerin katılımıyla gerçekleşmekte ve festival süresince Muhtelif konser, şiir geceleri, tiyatro oyunları gibi bir hayli Faaliyet düzenlenmektedir.· Bosna-Hersek’in henüz önceki geleneklerini sunan Kozara Etno Festivali temmuz ayının başında yapılmakta ve 2 gün sürmektedir.· 1960 yılından bu yana düzenlenen ve Güneydoğu Avrupa’nın en elit tiyatro festivali olan Uluslarası Tiyatro Festivali Mess her Sene sonbaharda Saraybosna’da ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Bosna Hersek’ten Hediyelik Ne Alınır

Gittiğiniz yere ezilet bir şeyler satın almak, o ülkeye değin, üzerine edindiğiniz hatıraların her daim diri kalmasını sağlayacaktır. Saray bosna’ya gittiğinizde alışveriş için Başçarşı’ya gidebilir burada bakır ve gümüş işlemecileri izleyebilir; henüz sonrasında satın alma imkânına sahip olabilirsiniz. Besin alışverişi için Telali Pazarı; giyim, müzik ürünleri gibi çeşitler için Sirano Pazarı’nı seçenek edebilirsiniz. Gene Saray bosna’da bulunan Ciglane Pazarı ise ikinci el ürünlerden giyime, giyimden Besin ürünlerine kadar her şeyin bulunabileceği şehrin en büyük pazarıdır.şayet Mostar’daysanız, henüz önceki Pazar’a gittikçe terzi, ayakkabıcı, kuyumcu, bakır ve gümüş işlemecilere uğrayabilir; alışveriş seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Bosna Kahvesi, kanaviçe, tahta kaşıklar da Bosna Hersek kültürüne ezilet olarak satın alabileceğiniz seçeneklerdir.
Bosna Hersek Gezi RehberiBosna Hersek Gezi Rehberi

Bosna Hersek Nasıl Bir Ülke- Nerelere Gidilmeli - Bosne Hersek Hakkında Gezi Rehberi

Bosna Hersek Gezi Rehberi Bosna Hersek Gezi Rehberi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here