İzcilik Nedir ? ,İzcilik Genellikle Doğayla İç İçe Yapılan Faliyetleri Kapsayan,18 Yaşının Altındaki Gençleri Kapsayan Gençlerin Ruhsal,Bedensel,Zihinsel,Fiziksel Ve Ahlaki Açıdan Kendilerini Geliştirmeyi Amaçlayan Bir Spor Dalıdır.Gençlere Milli Değerler Hakkında Bilinçlendirmeyi Hedeflemektedir . İzcilikte Her Hangi Bir Katılım Kısıtlaması Yoktur Din,dil,Irk Ayırmaksızın Katılım Sağlanabilir 18 Yaşından Büyüklerde İzcilik Yapabilir Ama Öncelik Küçüklerindir İzcilikteki Faliyetlerin Çoğu Gönüllülük Esası İle Yapılır.Ve Gençlere Bir Çok Konuda Katkı Sağlar.

İzcilik Nedir - İzciğin Amacı Nedir ?

İzciliğin Amacı Nedir ?

İzcilik Doğanın Korunmasını Ve Geliştirilmesini Destekler İnsanların Doğada Bir Başlarına Hayatta Kalma Yeteneklerinin Gelişmesini Amaçlar Gençlere Milli Değerlerin Katılmasına Yardımcı Olur.

İzcilik Yapan Gençlerin Bedeniyle Ve Ruhuyla Doğayla Bir Olması Amaçlanıp Sağlıklı,Cesur,Vatanınıseven,Zeki Bireyler Olarak Hayata Atılma Felsefesine Sahiptir.

İzcilik Ortaya Nasıl Çıktı ?

İzcilik, Eski asker olan İngiliz Baden Powell’ın Hindistan ve Afrika da misyon yaptıktan sonra ülkesine dönünce gençleri eğiten sistemin eksik olduğunu düşünmesi ile ortaya çıkmıştır. Powell gençliğin meselelerine çözüm olacak değişik bir eğitim faaliyeti ortaya koymayı emeller. Afrika’da tanıdığı çocukların tabiat ile olan geçimleri, yiğit, saldırı ve huzurlu olmaları natürel hayatı hoşlanan Powell’a İzcilik fikrini verdi.

25 Temmuz 1907 tarihinde Brownsea adasında ilk izcilik kampını hakikatleştirdikten sonra, 1908 senesinde “Erkek Çocuklar İçin İzcilik” kitabını yayınlayan Powell İzcilik teşkilatının esaslarını attı. Özellikle yayınlanan kitabından sonra izcilik faaliyetlerine tüm dünyada alaka çoğalmaya başladı. Muhtelif ülkelerde de İzcilik teşkilatları oluşturularak çocuk ve gençler bu eğitim sisteminden yararlanmaya başladılar.

Ülkemizdeki İzcilik Faaliyetleri

1908 senesinden sonra ülkemizde de takip edilmeye başlanan izcilik faaliyetleri, Say ve Tetebbu isimli mecmualarda yayınlanan Ragıp Nurettin EGE yazılarıyla bilgi sahibi olunmaya başlandı. Ardından Galatasaray Lisesi, Manastır Hoca Mektebi ve İttihat okulunda başlayan çalışmalarla İzcilik uygulamaları yaygınlaşmaya başladı.

Savaştan Sonra Cumhuriyetin İlanı İle Birlikte Milli Eğitim Baknlı Ve Gençlik Spor Bakanlığı Altında Çalışmalarına Devam Ediyordu Ardın Türkiye İzcilik Federasyonu Kuruldu Ve Artık Burdan Devam Etmeye Başladı Türkiyede İzciliği Tek Yapan Federayon Bu Değil Tabiki Trakya İzciler Birliğide Var Fakat Dünyaca Tanınan Tek Federasyon Tif’tır Ve Faliyetleri Bakımından Bir Çok Yerde İsimlerinden Bahsettirmişlerdir Hatta Çanakkalede Her Sene Düzenledikleri Kamplarla Büyük İlgi Odağı Olup Gençleri Teşvik Etmeye Devam Ediyorlar

İzcilik Nedir - İzciğin Amacı Nedir ?

İzciliğin Prensipleri Ve İzci Andı Nedir

Dünya İzcilik Bürosu tarafından belirlenen prensipleri temel alan faaliyetler Tanrıya vatana karşı görevler, Başkalarına karşı görevler, Kendisine karşı görevler, İzci andı ve türesine bağlılıktır. Bu temel prensipler üzerine kurulan edilen İzciliğin andı şu şekildedir.


“Tanrıya, vatanıma karşı vazifelerimi yerine getireceğime, izcilik türesine uyacağıma, başkalarına her zaman yardımda bulunacağıma, kendimi bedence sağlam fikirce uyanık ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacağıma şerefim üzerine and içerim.”

Nasıl İzci Olabiliriz ?

18 Yaşından Küçük Olmanız Gerekmekte İzcilik Faliyetlerine Katılmak İçin Büyüksenizde Katılabilirsiniz Lakin Çocuklar Gibi İzcilik Yapamazsınız.

Oturduğunuz Bölgede Bulunan Bir Bir İzcilik Klubune Katılarak Faliyetlere Ortak Olabilirsiniz İster Mahallenizdeki Bir Klube Derneğe İstersenizde Okullarınızdaki İzcilik Kluplerine Kayıt Olarak’ta İzciliği Yapabilirsiniz

İzciler Neler Yapmaktadır ?

Aslında İzcilik Tek Bir Noktadan Odaklı Bir Faliyet Değildir. İzcilik İçinde Bir Çok Spor Dalınıda Barındırı Örnek Olarak Okçuluk,Atıcılık,Ata Binme, Dağcılık , Oryantrink Vb. Onlarca Spor Dalını Barındırır İzcilerin Kafada Oluşmuş Genel Olayı Kamp Yapmaktadır. Fakat İzciler Sadece Kamp Yapmazlar Ağaç Dikerler,Huzur Evlerini Ziyaret Ederler Bu Olayın Tek Gerçeği Varkı İzciler Topluma Yararlı Bireyler Olarak Yetişirler. İzciler Sevgili,Şevkatli,Saygılı,İnsancıl,Sabırlı Bireylerdir. İzcilik Basit Bişey Değildir Aslında Gözle Görülcek Aslında Doğru Kullanıldığı Zaman Bir Milletin Bilinçli,Saygılı Ve Anlayışlı Olmasına Öncülük Edicek Bir Faliyettir

İzci Selamının Anlamı Nedir ?

İzci Selamının Anlamı: İşaret parmağı; Tanrıya, vatanıma karşı görevlerimi yerine getireceğim, yüzük parmağı; İzcilik türesine uyacağım, orta parmak; başkalarına her zaman yardımda bulunacağım sözlerini temsil eder.

İzcilik Nedir İzcilik Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here